Bosh kotibning aytishicha, AQSHning Eron yadroviy inshootlarini bombardimon qilishini mintaqadagi xavfli avj olish va tinchlik hamda xavfsizlikka bevosita tahdid hisoblanadi.
Shuningdek, mojaro tezda nazoratdan chiqib ketishi mumkin va bunday oqibat xavfi tobora ortib bormoqda. Guterrishning fikricha, bunday ssenariy tinch aholi uchun ham, mintaqa uchun ham, butun dunyo uchun ham halokatli oqibatlarga olib keladi.
“Harbiy yechim yo‘q. Oldinga yagona yo‘l – diplomatiya. Yagona umid – tinchlik”, dedi u BMTga a’zo davlatlarni keskinlikni pasaytirishga, BMT Nizomi va xalqaro huquqni himoya qilishga chaqirar ekan.

According to the Secretary-General, the US bombardment of Iranian nuclear facilities is considered a direct threat to peace and security, significantly escalating the danger in the region.
Moreover, the conflict could rapidly spiral out of control, and the risk of such consequences is increasingly high. Guterres believes that such a scenario would lead to disastrous outcomes for civilians, the region, and the world as a whole.
“There is no military solution. The only way forward is diplomacy. The only hope is for peace,” he said, calling on UN member states to de-escalate tensions and protect the UN Charter and international law.