Ekvadorlik mashhur “narkobaron”, “Los Choneros” jinoiy guruhining yetakchisi Xose Masiyas Vilyamar (taxallusi – “Fito”) politsiya qo‘liga tasodifan tushdi. Bunga sabab esa… uning uch yoshli qizi bo‘ldi. Mahalliy “El Mercurio” nashrining yozishicha, qizcha tasodifan otasining qayerda yashirinayotganini aytib qo‘ygan: gap yer ostidagi bunker haqida bormoqda.
Maxsus harbiy va politsiya bo‘linmalari darhol harakatga o‘tib, qirg‘oq bo‘yidagi Manta shahrida katta amaliyot o‘tkazdi. Natijada, 17 oydan buyon qidiruvda bo‘lgan jinoyat yetakchisi qo‘lga olindi. Endi 45 yoshli Fito AQSHga ekstraditsiya qilinishi mumkin – unga narkotiklar va qurol bilan bog‘liq jinoyatlar bo‘yicha ayblovlar qo‘yilgan.
Ma’lumot uchun, Fito 2011 yildan buyon qat’iy nazorat ostidagi qamoqxonada 34 yillik jazo muddatini o‘tayotgan edi. Biroq 2024 yil yanvar oyida unga qochishga muvaffaq bo‘ldi. Bu holat Ekvadorda tartibsizliklarga sabab bo‘lib, favqulodda holat e’lon qilindi va hukumat armiyani bandalarga qarshi safarbar qildi.

The infamous Ecuadorian “drug lord”, leader of the “Los Choneros” criminal group, Jose Masias Vilamar (alias – “Fito”) was accidentally caught by the police. The reason for this was… his three-year-old daughter. According to the local “El Mercurio” publication, the girl accidentally revealed her father’s hiding place: the talk is about an underground bunker.
Special military and police units immediately took action, conducting a large operation in the coastal city of Manta. As a result, the criminal leader, who had been sought for 17 months, was captured. Now, the 45-year-old Fito could be extradited to the USA – he is charged with drug and weapons-related crimes.
For your information, Fito had been serving a 34-year sentence in a high-security prison since 2011. However, he managed to escape in January 2024. This incident caused unrest in Ecuador, leading to the declaration of a state of emergency and the government deploying the army against the gangs.