AQSH prezidenti Donald Trampning Moskvani va Pekinni bombardimon qilish bilan tahdid qilgani aks etgan audioyozuvlar matbuotga sizdirildi. Unga ko‘ra, Tramp Rossiya va Xitoy rahbarlarini ogohlantirish orqali urushlarning oldini olmoqchi bo‘lganini ta’kidlaydi.
Tramp tahdidlari: kuch orqali tinchlikmi yoki xavfli diplomatiyami?
2024-yilgi AQSH prezidentlik saylovoldi kampaniyasi qizg‘in pallaga kirar ekan, Donald Trampning ilgari aytilgan, ammo audio shaklida tasdiqlanmagan bir bayonoti jamoatchilik e’tiborini yana o‘ziga qaratdi. CNN tarqatgan yangi audioyozuvlarga ko‘ra, Tramp Rossiya va Xitoy rahbarlariga bosh shaharlarini bombardimon qilish bilan tahdid qilganini ochiq aytadi.
Tramp homiylar bilan uchrashuvlar chog‘ida Vladimir Putinni Ukraina mojarosini boshlamaslikka ogohlantirganini bayon qiladi:
“Men Putinga aytdim: agar siz Ukrainaga kirsangiz, men Moskvani bombardimon qilaman. Jiddiy aytyapman, menda boshqa tanlov yo‘q”, — deya eslaydi Tramp.
Trampga ko‘ra, Putin bu gapga dastlab ishonmagan, biroq sobiq prezidentning qat’iy ohangi uni chalg‘itgan. U bu suhbatning aynan qachon bo‘lib o‘tgani haqida aniqlik kiritmagan.
Xuddi shunday tahdid Xitoy rahbari Si Szinpin bilan suhbatda ham takrorlangan:
“Agar siz Tayvanga kirsangiz, Pekinni bombardimon qilaman”, — degan Trampning aytishicha, Si Szinpin bunga javoban hayrat bilan: “Siz aqldan ozgansizmi? Pekin?” degan.
Tramp bu tahdidlar orqali urushlarning oldini olganini ta’kidlaydi: “Shundan keyin ular bilan hech qanday muammo bo‘lmagan.”
Kuchli ritorika – samara beradimi?
Donald Tramp saylov kampaniyasi davomida Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi urushni qisqa fursatda tugatishga va’da bergan edi. Ammo oradan vaqt o‘tib, u na Putin, na Zelenskiyga ishonchi qolmaganini ochiq tan olgan. Unga ko‘ra, AQSH vositachiligini to‘xtatish – mojaroni hal qilish uchun zarur bo‘lgan bosqichlardan biri.
Tahlilchilar nigohida
Mutaxassislar fikricha, Trampning bu kabi keskin ritorikasi xalqaro diplomatiya me’yorlariga zid bo‘lishi mumkin. Ammo ayrim siyosatshunoslar nazarida, bu “qattiqqo‘l tinchlik” strategiyasi bo‘lishi ham mumkin – ya’ni urush xavfi orqali mojarolarning oldini olishga urinish.

Audio recordings leaked to the press depict US President Donald Trump threatening to bomb Moscow and Beijing. According to them, Trump emphasizes his intention to prevent wars by warning the leaders of Russia and China.
Trump's threats: A path to peace through force or dangerous diplomacy?
As the 2024 US presidential election campaign heats up, a previously stated but not audio-confirmed statement by Donald Trump has once again drawn public attention. According to new audio recordings released by CNN, Trump openly says he threatened the leaders of Russia and China with bombing their capitals.
Trump states that during meetings with his sponsors, he warned Vladimir Putin not to start the conflict in Ukraine:
“I told Putin, if you go into Ukraine, I will bomb Moscow. I'm serious, I have no other choice,” — Trump recalls.
According to Trump, Putin initially did not believe these words, but the former president's firm tone perplexed him. He did not specify when this conversation took place.
A similar threat was repeated in a conversation with China's leader Xi Jinping:
“If you go into Taiwan, I will bomb Beijing,” — according to Trump, Xi Jinping responded with surprise: “Are you out of your mind? Beijing?”
Trump emphasizes that these threats helped to prevent wars: “After that, there were no problems with them.”
Does strong rhetoric yield results?
During his election campaign, Donald Trump promised to end the war between Russia and Ukraine in a short time. However, over time, he openly admitted that he had lost faith in both Putin and Zelensky. According to him, stopping US mediation is one of the necessary steps to resolve the conflict.
In the analysts' view
Experts believe that Trump's sharp rhetoric might contravene international diplomacy standards. However, some political scientists think that it could also represent a "hard peace" strategy - attempting to prevent conflicts through the threat of war.