O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Miromonovich Mirziyoyev 24 iyul kuni 68 yoshni qarshiladi. Ushbu sana nafaqat mamlakatda, balki xalqaro maydonda ham e’tibor markazida bo‘ldi. Davlat rahbarining tug‘ilgan kuni munosabati bilan qator davlatlar yetakchilari tomonidan samimiy tabriklar yo‘llandi.
Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin Shavkat Mirziyoyevni tabriklab, unga mustahkam sog‘liq, baxt va davlat rahbari sifatidagi faoliyatida yutuqlar tiladi. Putin o‘z tabrigida O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi strategik sheriklikni yuqori baholab, bu yo‘nalishdagi hamkorlik mustahkamlanib borayotganini qayd etdi.
Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov esa o‘z tabrigida Mirziyoyevning dono rahbarlik salohiyatini alohida ta’kidlab, O‘zbekistonning yutuqlarida uning siyosiy qarashlari va liderlik fazilatlari muhim rol o‘ynayotganini ta’kidladi.
Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin ham o‘z navbatida O‘zbekiston Prezidentiga tabrik yo‘llar ekan, ikki davlat o‘rtasidagi do‘stlik aloqalariga e’tibor qaratdi. U Mirziyoyevning SHHT Tyanszin sammitidagi faol ishtirokini yuqori baholab, bu mintaqaviy tinchlik va taraqqiyot yo‘lidagi muhim qadam bo‘lganini ta’kidladi.
Qozog‘iston Prezidenti Qasim-Jomart To‘qayev va Tojikiston rahbari Imomali Rahmon ham O‘zbekiston Prezidentini chin dildan tabriklab, mintaqaviy barqarorlik yo‘lida u bilan birga ishlashdan mamnun ekanliklarini bildirishdi.
O‘zbekiston rahbari – xalq ishonchiga sazovor lider
Shavkat Mirziyoyev rahbarligidagi yillar O‘zbekistonning yangi taraqqiyot bosqichiga qadam qo‘ygan davri sifatida tarixda muhrlanmoqda. Davlat boshqaruvini isloh qilish, fuqarolarning murojaatlariga ochiqlik, iqtisodiy islohotlar, tashqi siyosatdagi faol diplomatiya – bularning barchasi xalqaro hamjamiyat e’tiborini tortmoqda.
Shu ma’noda, davlat rahbarining tug‘ilgan kunini nishonlash oddiy sana emas. Bu — xalq tomonidan tan olingan rahbarning fidoyiligi, tinimsiz mehnati va yangilik sari intilishi e’tirof etiladigan kun.

Shavkat Mirziyoyev turns 68 years old
The President's birthday is celebrated not only in Uzbekistan but also internationally with warm wishes and attention, while maintaining the exact HTML structure.
Image of 'Shavkat Mirziyoyev turns 68 years old'
On July 24, the President of Uzbekistan, Shavkat Miromonovich Mirziyoyev, celebrated his 68th birthday. This date has drawn attention not only within the country but also on the international stage. On the occasion of the head of state's birthday, heartfelt congratulations were sent by leaders of various nations.
The President of the Russian Federation, Vladimir Putin, congratulated Shavkat Mirziyoyev, wishing him robust health, happiness, and success in his activities as a state leader. In his message, Putin highly praised the strategic partnership between Uzbekistan and Russia, noting the strengthening cooperation in this direction.
The President of Turkmenistan, Serdar Berdimuhamedov, in his congratulatory message, particularly emphasized Mirziyoyev's wise leadership qualities, highlighting that his political vision and leadership virtues play a crucial role in Uzbekistan's achievements.
The President of the People's Republic of China, Xi Jinping, also sent his congratulations to the President of Uzbekistan, drawing attention to the friendly relations between the two countries. He commended Mirziyoyev's active participation in the SCO summit in Tianjin, emphasizing it as an important step toward regional peace and development.
The President of Kazakhstan, Kassym-Jomart Tokayev, and the leader of Tajikistan, Emomali Rahmon, also sincerely congratulated the President of Uzbekistan, expressing their satisfaction in working together with him on the path to regional stability.
The leader of Uzbekistan – a leader worthy of the people's trust
The years under Shavkat Mirziyoyev's leadership are being etched in history as a period when Uzbekistan stepped onto a new stage of development. Reforms in state governance, openness to citizens' appeals, economic transformations, and active diplomacy in foreign policy—all these have attracted the attention of the international community.
In this sense, celebrating the head of state's birthday is not just an ordinary date. It is a day to recognize the dedication, tireless efforts, and pursuit of innovation by a leader chosen by the people.