“O‘zgidromet” bugun, 6 avgust kuni kuzatiladigan ob-havo ma’lumotini e’lon qildi.
Unga ko‘ra, Toshkent shahrida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 3-8 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 20-22 daraja, kunduzi 35-37 daraja bo‘ladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Xorazm viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 9-14 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 18-23 daraja, kunduzi 31-36 daraja bo‘ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatlarida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, cho‘l hududlarida ba’zi joylarda 13-16 m/s gacha kuchayishi, ayrim joylarda chang-to‘zonlar bilan kuzatilishi mumkin. Harorat kechasi 19-24 daraja, kunduzi 33-38 daraja bo‘ladi.
Toshkent, Sirdaryo, Jizzax, Samarqand viloyatlarida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 19-24 daraja, kunduzi 33-38 daraja bo‘ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 21-26 daraja, kunduzi 35-40 daraja bo‘ladi.
Andijon, Namangan, Farg‘ona viloyatlarida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 19-24 daraja, kunduzi 32-37 daraja bo‘ladi.
Respublikaning tog‘li hududlarida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi 13-18 daraja, kunduzi 23-28 daraja bo‘ladi.

What kind of weather was predicted for today
According to it, the weather in Tashkent city will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 3-8 m/s. The temperature at night will be 20-22 degrees, and during the day, 35-37 degrees.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 9-14 m/s. The temperature at night will be 18-23 degrees, and during the day, 31-36 degrees.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s, with possible intensification up to 13-16 m/s in some desert areas, and dust storms may occur in some places. The temperature at night will be 19-24 degrees, and during the day, 33-38 degrees.
In Tashkent, Syrdarya, Jizzakh, and Samarkand regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s. The temperature at night will be 19-24 degrees, and during the day, 33-38 degrees.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s. The temperature at night will be 21-26 degrees, and during the day, 35-40 degrees.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be partly cloudy, with variable conditions in some areas, and no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s. The temperature at night will be 19-24 degrees, and during the day, 32-37 degrees.
In the mountainous areas of the republic, the weather will be partly cloudy, with variable conditions in some areas, and no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s, with possible intensification up to 13-18 m/s in some places. The temperature at night will be 13-18 degrees, and during the day, 23-28 degrees.