O‘zgidrometning xabar berishicha, 9 avgust kuni Toshkentda havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Sharqdan sekundiga 3-8 metr tezlikda shamol esadi. Kechasi 21-23 daraja iliq, kunduzi 37-39 daraja issiq bo‘ladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Sharqdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Kechasi 20-25 daraja iliq, kunduzi 35-40 daraja issiq bo‘ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatlarida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Sharqdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Kechasi 21-26 daraja iliq, kunduzi 37-42 daraja issiq bo‘ladi.
Toshkent, Samarqand, Jizzax va Sirdaryo viloyatlarida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Sharqdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Kechasi 19-24 daraja iliq, kunduzi 35-40 daraja issiq bo‘ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Sharqdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Kechasi 21-26 daraja iliq, kunduzi 37-42 daraja issiq bo‘ladi.
Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlarida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Sharqdan sekundiga 5-10 metr tezlikda shamol esadi. Kechasi 19-24 daraja iliq, kunduzi 34-39 daraja issiq bo‘ladi.
Respublikamizning tog‘li hududlarida havo biroz bulutli bo‘ladi, ayrim joylarda o‘zgarib turadi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Sharqdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Ba’zi joylarda shamolning tezligi sekundiga 13-18 metrgacha kuchayishi mumkin. Kechasi 14-19 daraja iliq, kunduzi 27-32 daraja issiq bo‘ladi.

Today the air temperature will rise to 42 degrees
According to Uzhydromet, on August 9, the weather in Tashkent will be partly cloudy, with no precipitation expected. A wind from the east will blow at 3-8 meters per second. The night will be warm at 21-23 degrees, and the day will be hot at 37-39 degrees.
In the Republic of Karakalpakstan and the Khorezm region, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. A wind from the east will blow at 7-12 meters per second. The night will be warm at 20-25 degrees, and the day will be hot at 35-40 degrees.
In the Bukhara and Navoi regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. A wind from the east will blow at 7-12 meters per second. The night will be warm at 21-26 degrees, and the day will be hot at 37-42 degrees.
In the Tashkent, Samarkand, Jizzakh, and Syrdarya regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. A wind from the east will blow at 7-12 meters per second. The night will be warm at 19-24 degrees, and the day will be hot at 35-40 degrees.
In the Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. A wind from the east will blow at 7-12 meters per second. The night will be warm at 21-26 degrees, and the day will be hot at 37-42 degrees.
In the Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. A wind from the east will blow at 5-10 meters per second. The night will be warm at 19-24 degrees, and the day will be hot at 34-39 degrees.
In the mountainous areas of our republic, the weather will be partly cloudy, with variable conditions in some places, and no precipitation expected. A wind from the east will blow at 7-12 meters per second. In some areas, the wind speed may increase to 13-18 meters per second. The night will be warm at 14-19 degrees, and the day will be hot at 27-32 degrees.