O`zbekiston Respublikasi mustaqilligining yigirma to`qqiz yilligi munosabati bilan fan, ta`lim, adabiyot, madaniyat, san`at va ommaviy axborot vositalari sohalari xodimlaridan bir guruhini mukofotlash to`g`risidagi Prezident Farmoni e`lon imzolandi.
“O`zbekiston Respublikasi xalq artisti” faxriy unvoni bilan
1. Karimova Dilorom Malikovna - mehnat faxriysi, erkin ijodkor
2. Sobirov Og`abek Karimovich - O`zbekiston davlat filarmoniyasining “Lazgi” ashula va raqs ansambli badiiy rahbari
“O`zbekiston Respublikasi xalq baxshisi” faxriy unvoni bilan
3. Shaydilov Safar Normurodovich - Qiziriq tumanidagi 17-bolalar musiqa va san`at maktabi o`qituvchisi, baxshi, Surxondaryo viloyati
“O`zbekiston Respublikasi xalq rassomi” faxriy unvoni bilan
4. Annazarov Jasvantbek Bahromovich - Toshkent shahridagi “TIART” mas`uliyati cheklangan jamiyati haykaltaroshlik korxonasi direktori, O`zbekiston Badiiy ijodkorlar uyushmasi a`zosi
“O`zbekiston Respublikasi xalq ustasi” faxriy unvoni bilan
5. Asadov Mirjamol - Respublika “Hunarmand” uyushmasi a`zosi, yog`och o`ymakorligi ustasi, Samarqand viloyati
“O`zbekiston Respublikasida xizmat ko`rsatgan yoshlar murabbiyi” faxriy unvoni bilan
6. Abdikamalov Baxtiyor Abdirazaqovich - Qoraqalpoq davlat universiteti fizika kafedrasi professori, Qoraqalpog`iston Respublikasi
7. Karimov Bahodir Nurmetovich - Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o`zbek tili va adabiyoti universiteti adabiyot nazariyasi va zamonaviy adabiy jarayon kafedrasi mudiri
8. Mahmudova Dildorxon Yo`ldoshxon qizi - Qo`qon shahridagi 9-imkoniyati cheklangan bolalar uchun ixtisoslashtirilgan maktab-internati direktori, Farg`ona viloyati
9. Rahmonov Sodiqjon Mo`minovich - Kamoliddin Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn instituti mahobatli rangtasvir kafedrasi dosenti, rassom
“O`zbekiston Respublikasida xizmat ko`rsatgan madaniyat xodimi” faxriy unvoni bilan
10. Akilova Kamola Boltaboevna - O`zbekiston Respublikasi madaniyat vazirining o`rinbosari – Madaniy meros departamenti boshlig`i
11. Ahmedov Jahongir Odilxo`jaevich - “Ezgu-film” studiyasi rejissyori, Toshkent shahri
12. Do`stmuhamedov Xurshid Nabievich - O`zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a`zosi, yozuvchi
13. Qodiriy Xondamir Habibulla o`g`li - Abdulla Qodiriy uy-muzeyi direktori, O`zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a`zosi, adabiyotshunos
“O`zbekiston Respublikasida xizmat ko`rsatgan sport ustozi” faxriy unvoni bilan
14. Haydarov Ravshan Akmalovich - futbol bo`yicha O`zbekiston yoshlar (U-23) terma jamoasi bosh murabbiyi
“O`zbekiston Respublikasida xizmat ko`rsatgan sportchi” faxriy unvoni bilan
15. Ahmedov Odil Alimjonovich - futbol bo`yicha O`zbekiston milliy terma jamoasi a`zosi
Xalqimizning ilmiy-intellektual salohiyati va ma`naviyatini yuksaltirish, ta`lim, madaniyat, adabiyot, san`at, jismoniy tarbiya va sport sohalarini rivojlantirishdagi alohida xizmatlari, Vatanimiz mustaqilligini mustahkamlash, yurtimiz taraqqiyoti, tinchligi va ijtimoiy-ma`naviy barqarorligini ta`minlashga qo`shgan munosib hissasi hamda jamoatchilik ishlaridagi ko`p yillik samarali ishtiroki uchun quyidagilar mukofotlansin:
“El-yurt hurmati” ordeni bilan
16. Abdurashidov Abdulahat - O`zbek milliy maqom san`ati markazi Yunus Rajabiy nomidagi “Maqom” ansambli oliy toifali sozandasi
17. Azimov Usmonqul (Usmon Azim) - O`zbek Milliy akademik drama teatri adabiy bo`limi mudiri
18. Ixtiyorov Baxtiyor Ahmedovich - O`zbekiston davlat satira teatri faxriysi
19. Muhiddinov Muslihiddin Qutbiddinovich - Samarqand davlat universitetining mumtoz adabiyot tarixi kafedrasi professori
20. Sa`dullaev Lutfulla Ubaydullaevich - O`zbekiston davlat satira teatri faxriysi
21. Egamnazarov Alinazar Imomnazarovich - O`zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a`zosi, publisist
“Fidokorona xizmatlari uchun” ordeni bilan
22. Abdurahmonov Qahhor Fattohovich - Toshkent axborot texnologiyalari universiteti fizika kafedrasi professori
23. A`zamov Erkin Normamatovich (Erkin A`zam) - “Tafakkur” jurnali bosh muharriri, O`zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a`zosi, yozuvchi
24. Mirzaev To`ra - O`zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining O`zbek tili, adabiyoti va folklori instituti etakchi ilmiy xodimi, akademik
“Mehnat shuhrati” ordeni bilan
25. Abduhalimov Bahrom Abdurahimovich - O`zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi vise-prezidenti
26. Ahmedov Sirojiddin Ubaydullaevich - O`zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Qatag`on qurbonlari xotirasi davlat muzeyi ekspozisiya bo`limi boshlig`i
27. Bafoev Mustafo - O`zbekiston davlat konservatoriyasi bastakorlik va cholg`ulashtirish kafedrasi professori
28. Doniyorov Salim Musurmonovich - “Yangi O`zbekiston” va “Pravda Vostoka” gazetalari tahririyati bosh muharriri
29. Islomov Dilmurod Muxutovich - O`zbekiston davlat san`at va madaniyat instituti cholg`u ijrochiligi kafedrasi professori
30. Qosimov Bahodir O`rinboevich - “Milliy” telekanali kino va dublyaj bo`limi boshlig`i
31. Qosimov Haydarali Saidalievich - Muqimiy nomidagi O`zbekiston davlat musiqali teatri bosh rejissyori
32. Qo`chqorov Sher Matyoqubovich - Yangiariq tumanidagi 11-ixtisoslashtirilgan umumiy o`rta ta`lim maktab-internati direktori, Xorazm viloyati
33. Mullaboev Toir Sobirovich - O`zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi “Yoshlar” teleradiokanali” aksiyadorlik jamiyati qoshidagi “Bolajon” telekanali muharriri
34. Muhamedova Mapura Nasriddinovna - O`zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi faxriysi
35. Pidaev Shokirjon Rasulevich - O`zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining San`atshunoslik ilmiy-tadqiqot instituti direktori
36. Razzoqova Muyassar Qodirovna - O`zbekiston davlat konservatoriyasi akademik xonandalik va opera tayyorlovi kafedrasi mudiri
37. Rametova Saida Xodjievna - O`zbek Milliy akademik drama teatri aktyori
38. Rahimboeva Qutlibeka - “Saodat” jurnali bo`lim mudiri, O`zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a`zosi, shoir
39. Ro`zimboev Saparboy - Urganch davlat universiteti o`zbek tili va adabiyoti kafedrasi professori, Xorazm viloyati
40. Sagdullaev Anatoliy Sagdullaevich - O`zbekiston Milliy universiteti professori, O`zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi akademigi
41. Sa`dullaev Azimboy - O`zbekiston Milliy universiteti professori, O`zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi akademigi
42. Sapaeva Mirzagul Jumanazarovna - Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat musiqali teatri vokal artisti
43. Sultonov Jalil Jalolovich - mehnat faxriysi, yaponshunos
44. Toshmatov Ma`murjon G`anievich - O`zbekiston davlat filarmoniyasi B.Zokirov nomidagi estrada-simfonik orkestri badiiy rahbari
45. Teshaboeva Umida Alimjonovna - Alisher Navoiy nomidagi O`zbekiston Milliy kutubxonasi direktori
46. Umirov Saydi - O`zbekiston davlat jahon tillari universiteti xalqaro jurnalistika fakulteti audiovizual jurnalistika kafedrasi dosenti
47. Urazimbetov Nizamatdin Tajitdinovich - O`zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi “Respublika teleradiomarkazi” davlat unitar korxonasi Nukus filiali teleradiomarkazi oliy toifali teleoperatori
48. Hasanov Ahadjon Ahmedjonovich - O`zbekiston Xalqaro islom akademiyasi islom tarixi va manbashunosligi kafedrasi professori
49. Yoqubov G`ulomjon Toshpo`latovich - “O`zbekkonsert” davlat muassasasi xonandasi
“Do`stlik” ordeni bilan
50. Abdurahmonov Qalandar - G.V.Plexanov nomidagi Rossiya iqtisodiyot universtitetining Toshkent shahridagi filiali direktori, O`zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi akademigi
51. Alijonov Sohibjon Nazirjonovich - O`zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi “Axborot-tahlil multimedia markazi” davlat muassasasi direktori
52. Axetova Alima Shaniyazovna - Qoraqalpog`iston Respublikasi ko`zi ojizlar kutubxonasi direktori
53. Ahmedshaev Ahmadjon Shoyaqubovich - O`zbekiston Respublikasi Davlat geologiya va mineral resurslar qo`mitasining Davlat geologiya muzeyi direktori
54. Axmetzyanov Farit Rashitovich - O`zbekiston Badiiy ijodkorlar uyumasi a`zosi, haykaltarosh
55. Bahodirxonov Muhamed Kabir - Toshkent davlat texnika universiteti professori, O`zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi akademigi
56. Borodina Marina Rostislavovna - Toshkent arxitektura qurilish instituti interer va landshaft dizayni kafedrasi professori
57. Glubokina Natalya Leonidovna - O`zbekiston davlat musiqali komediya (operetta) teatri bosh rassomi
58. Dadaev Ahmadjon Shokarimovich - O`zbekiston davlat san`at va madaniyat institutining milliy qo`shiqchilik kafedrasi dosenti
59. Jumaev Bo`riqul O`roqovich - Boysun tumani “Dashtig`oz” madaniyat markazi qoshidagi havaskorlik jamoasi rahbari, Surxondaryo viloyati
60. Ibragimov Baxtiyor To`laganovich - O`zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi vise-prezidenti
61. Ilin Nikolay Dmitrievich - O`zbekiston Yozuvchilar uyushmasi bosh mutaxassisi, shoir
62. Islomov Xolmurod Muxutovich Respublika “Barkamol avlod” bolalar ijodiyoti markazi doirachilar to`garagi o`qituvchisi
63. Islomov Elmurod Muxutovich Respublika “Barkamol avlod” bolalar ijodiyoti markazi doirachilar to`garagi rahbari
64. Kamolov Badriddin Sadriddinovich - Keksalar, nogironligi bo`lgan shaxslar, urush va mehnat faxriylari “Nuroniylar” sanatoriysi direktori
65. Kashtanova Lyubov Iosifovna - Yunusobod tumanidagi 97-umumiy o`rta ta`lim maktabi matematika fani o`qituvchisi, Toshkent shahri
66. Qayumov Kozim Obidovich - O`zbekiston davlat konservatoriyasining musiqiy teatr-studiyasi oliy toifali sahna ustasi
67. Qodirov Bayan - Urgut tumani madaniyat bo`limi qoshidagi maqom to`garagi rahbari, Samarqand viloyati
68. Qosimov Jahongir Mirsobitovich - “O`zbekfilm” kinostudiyasi rejissyori
69. Murodov Mahmudjon Mo`minovich - Alisher Navoiy nomidagi O`zbekiston davlat akademik katta teatri direktori
70. Musin Roman Salixovich - O`zbekiston davlat akademik rus drama teatri sahna mashinisti
71. Nadirova Elena Faritovna - Toshkent davlat xoreografiya akademiyasi xoreografiya kolleji maxsus fan o`qituvchisi
72. Nadirova Aygul Bazarbaevna - Nukus davlat pedagogika instituti musiqiy ta`lim kafedrasi katta o`qituvchisi
73. Nosirov Elyor Rasulevich - O`zbekiston davlat drama teatri aktyori
74. Razzoqova Kumush Qodirovna - mehnat faxriysi, estrada xonandasi
75. Risqiev Rifat Asadovich - faxriy sportchi
76. Sobirov Ravshan Zoirovich - O`zbekiston Milliy universiteti huzuridagi Biofizika va biokimyo instituti direktori, O`zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi akademigi
77. Safarov Orol Abdumannonovich - O`zbekiston davlat san`at va madaniyat instituti milliy qo`shiqchilik kafedrasi dosenti
78. Sobirov Kimsanboy Nabievich - Marg`ilon shahar musiqali maqom teatri oliy toifali drama artisti, Farg`ona viloyati
79. To`xtaev To`xtamish Davlatovich - “Ovozi tojik” gazetasi tahririyati bo`lim muharriri, O`zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a`zosi, shoir
80. Xoliqulova Go`zal Erkinovna - O`zbekiston davlat san`at va madaniyat instituti ilmiy ishlar va innovasiyalar bo`yicha prorektori
81. Hasanov Hamidulla - O`zbekiston davlat san`at va madaniyat instituti ovoz rejissyorligi va operatorlik mahorati kafedrasi o`qituvchisi
82. Hasanova Sayyora Salaevna - O`zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi Xorazm viloyati teleradiokompaniyasi “Voha” tezkor axborot guruhi katta muharriri
83. Hamdamov Bobomurod - mehnat faxriysi, xonanda
84. Hamroqulov Nuriddin - mehnat faxriysi, xonanda
85. Chilin Vladimir Ivanovich - O`zbekiston Milliy universiteti algebra va funksional analiz kafedrasi professori
86. Sharipova Ra`no Boyzaevna - mehnat faxriysi, xonanda
87. Ergasheva Yulduz Alimovna - Qarshi muhandislik-iqtisodiyot instituti O`zbekiston tarixi kafedrasi mudiri
88. Ermatov Husan Tohirovich - “Ishonch” va “Ishonch-Doverie” gazetalari bosh muharriri
89. Yugay Lev Pavlovich - Milliy tadqiqot texnologiya universitetining Olmaliq filiali matematika va umumiy kasbiy fanlar kafedrasi mudiri
90. Yuldoshev Mahammadjon Usubjonovich - O`zbekiston davlat filarmoniyasi o`zbek milliy mumtoz ashula ansambli xonandasi
“Sodiq xizmatlari uchun” medali bilan
91. Gaziev Bahromjon Valievich - O`zbekiston zamonaviy beshkurash federasiyasi raisi
92. Ilyosov Vasil G`aybullaevich - “Jizzax haqiqati” – “Djizakskaya pravda” gazetalari tahririyati bo`lim muharriri
93. Matkarimov Salimjon Ibodullaevich - Axborot va ommaviy kommunikasiyalar agenligi Ommaviy kommunikasiyalar masalalari bo`yicha markazi respublika teleradioeshittirishlari monitoringi bo`limi boshlig`i
94. Mirzaev Abdurazzoq Umrzoqovich - O`zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining Navoiy bo`limi raisi
95. Mirzaev Manuchehr Boborahimovich - Samarqand viloyati hokimligi axborot xizmati rahbari
96. Rahimjonov Iftixor To`xtamurodovich - O`zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi “O‘zbekiston” teleradiokanali” davlat unitar korxonasi rejissyori
97. To`xtashev Jamoliddin Qurbonovich - “Xalq so`zi” va “Narodnoe slovo” gazetalari bosh muharririning birinchi o`rinbosari
98. Usmonova Nazokat Shavkatovna - O`zbekiston Milliy axborot agentligi siyosat va yangiliklar tahririyati bo`lim mudiri
99. Xollieva Dilbar Karimboevna - “SHARQ” nashriyot-matbaa aksiyadorlik kompaniyasi muqovalovchisi
100. Shukurov Saidahmad Xoldorovich - “Andijonnoma” va “Andijanskaya pravda” gazetalari tahririyati bosh muharriri
“Sog`lom turmush” medali bilan
101. Arslonov Najib Gadievich - Sport yakkakurashlari bo`yicha respublika oliy sport mahorati maktabi boks bo`limi murabbiyi
102. Babalieva Gulchehra Ro`ziboevna - Uzun tumanidagi 5-davlat maktabgacha ta`lim muassasasi tarbiyachisi, Surxondaryo viloyati
103. Boynazarova Zuhra Muqumjonovna - Sayxunobod tumanidagi 9-davlat maktabgacha ta`lim muassasasi tarbiyachisi, Sirdaryo viloyati
104. Boydadaev Abdujabbor Abdusattorovich - Uchqo`rg`on tumani olimpiya va milliy sport turlari bo`yicha ixtisoslashtirilgan maktab-internati direktori o`rinbosari, Namangan viloyati
105. G`oziev Abdulla Ubaydullaevich - “Shifokor va hayot” gazetasi tahririyati muharriri, Namangan viloyati
106. Jaksimuratov Muxammed Rametullaevich - Qoraqalpog`iston Respublikasi sportning yakkakurash turlari bo`yicha ixtisoslashtirilgan bolalar va o`smirlar sport maktabi katta yo`riqchi-uslubchisi
107. Jumaniyozova Gulnora Erkinovna - Navoiy shahridagi 11-ixtisoslashtirilgan umumiy o`rta ta`lim maktabi direktori, Navoiy viloyati
108. Isakova Zuxra Konisbaevna - Qoraqalpog`iston bolalar va o`smirlarining “Jetkinshek” gazetasi bo`lim mudiri
109. Keunimjaeva To`xtagul Kudaynazarovna - Qorao`zak tumanidagi 2-davlat maktabgacha ta`lim muassasasi metodisti, Qoraqalpog`iston Respublikasi
110. Li Lyudmila Rudolfovna - Gimnastika bo`yicha respublika oliy sport mahorati maktabi sport gimnastikasi bo`yicha murabbiy-o`qituvchisi
111. Mamayusupova Gulnora Umarjanovna - Uchtepa tumanidagi 228-umumiy o`rta ta`lim maktabi boshlang`ich sinf o`qituvchisi, Toshkent shahri
112. Mambetullaeva Svetlana Mirzamuratovna - O`zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog`iston bo`limi Qoraqalpoq tabiiy fanlar ilmiy-tadqiqot instituti direktorining o`rinbosari
113. Nurmatova Shohistaxon Muhammadjonovna - Andijon shahridagi Muhammad Yusuf nomidagi ona tili va adabiyoti fanini chuqurlashtirib o`qitishga ixtisoslashtirilgan maktab direktori, Andijon viloyati
114. Paxomov Vladimir Yurevich - Respublika ixtisoslashtirilgan bolalar va o`smirlar sport maktabi akademik eshkak eshish bo`yicha katta murabbiy-o`qituvchisi
115. Soibova Iroda Baxtiyorovna - Yashnobod tumanidagi 307-ixtisoslashtirilgan davlat umumta`lim maktabi matematika fani o`qituvchisi, Toshkent shahri
116. Tuganova Barno Asrorovna - Payariq tumanidagi “Manzurabonu” nodavlat ta`lim muassasasi rahbari, Samarqand viloyati
117. Xo`jaeva Dildorxon Nurmatxonovna - Namangan viloyati ixtisoslashtirilgan san`at maktabi xalq raqsi bo`limi mudiri
118. Shodimetova Farog`at Bo`ronovna - Toshkent shahri “Yangiobod” va “Kamolon darvoza” mahalla fuqarolar yig`inlari qoshidagi “E`zozli sportchi ayollar” guruhi rahbari
119. Shamshiddinov Isroiljon Turg`unovich - Namangan muhandislik-qurilish instituti kimyoviy va oziq-ovqat texnologiyalari kafedrasi professori
120. Yuldasheva Feruza Elamasovna - Ohangaron shahridagi 7-imkoniyati cheklangan bolalar ixtisoslashtirilgan yordamchi maktabi logopediya fani o`qituvchisi, Toshkent viloyati
121. Yakubova Marina Vladimirovna - O`zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi “Sport” teleradiokanali” davlat unitar korxonasi “Bolalar sporti, ommaviy sport
va xalq o`yinlari” bosh muharririyati bo`lim mudiri
“Shuhrat” medali bilan
122. Avazova Ma`mura Erkinovna - Toshkent shahar markaziy madaniyat uyi qoshidagi “Nodirabegim” folklor-etnografik ansambli rahbari
123. Akimov Edilbay Kurbanbaevich - O`zbekiston davlat filarmoniyasi Qoraqalpog`iston Respublikasi bo`linmasi qoshidagi “Muxalles” dutorchilar ansambli baxshi-sozandasi
124. Appazova Lenara Imranovna - Chirchiq shahridagi 15-bolalar musiqa va san`at maktabi xor va estrada xonandaligi sinfi o`qituvchisi, Toshkent viloyati
125. Aripova Umida Jangirovna - Sergeli tumanidagi 329-umumiy o`rta ta`lim maktabi direktori, Toshkent shahri
126. Artiqov Baxtiyor Abdimurotovich - Sho`rchi tumanidagi 7-bolalar musiqa va san`at maktabi baxshichilik sinfi o`qituvchisi, Surxondaryo viloyati
127. Asrorov O`tkir Qudratovich - Kamoliddin Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn instituti haykaltaroshlik kafedrasi o`qituvchisi
128. Bobojonov Ulug`bek Salaevich - “Xorazm” maqom ansambli xonandasi, Xorazm viloyati
129. Bozorov Ziyodullo Nazarovich - Surxondaryo viloyati musiqali drama teatri bosh dirijyori
130. Valixo`jaev Ibragim Mutallievich - O`zbekiston Badiiy ijodkorlar uyushmasi a`zosi, rassom
131. Genjebekova Nasiba Sharibaevna - Qoraqalpoq davlat qo`g`irchoq teatri aktyori, Qoraqalpog`iston Respublikasi
132. Davlatov Olim Davlatovich - “Tamaddun” nashriyoti direktori, adabiyotshunos, Toshkent shahri
133. Davlatova Norbibi Shokirovna - Nurota tumani madaniyat bo`limi qoshidagi “Nurjahon” folklor-etnografik xalq ansambli badiiy rahbari, Navoiy viloyati
134. Jalolov NabiSotqinovich - G`afur G`ulom nomidagi nashriyot-matbaa ijodiy uyi etakchi muharriri, O`zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a`zosi, yozuvchi
135. Zavadinov Narzulla Hamroqulovich - G`allaorol tumanidagi 15-bolalar musiqa va san`at maktabi o`qituvchisi, Jizzax viloyati
136. Ibragimov Sagimbay - O`zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a`zosi, shoir, Qoraqalpog`iston Respublikasi
137. Isoqov Saidakmalxon Bo`stonbek o`g`li - Farg`ona viloyati “Ruxsor TV” telekanali teleoperatori
138. Islomova Lobar Ikromovna - “Anhor.uz” veb-sayti bosh muharriri
139. Kalbaev Maxsat Galievich - Tomdi tumanidagi 13-umumiy o`rta ta`lim maktabi to`garak rahbari, jirov, Navoiy viloyati
140. Qodirova Dilfuza Ismoilovna - Namangan viloyati musiqali drama teatri vokal artisti
141. Qurbonov G`olibnazar Isomiddinovich - O`zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi “O‘zbekiston 24” telekanali “Tahlilnoma” axborot-tahliliy dasturlar bo`limining birinchi toifali muharriri
142. Mavlonov Anvar G`aybullaevich - Buxoro viloyati musiqali drama teatri oliy toifali aktyori
143. Mamadaliev Mamasodiq Rasulovich - Farg`ona shahridagi 3-bolalar musiqa va san`at maktabi o`zbek milliy musiqa asboblari ustasi, Farg`ona viloyati
144. Matanov Ikrom Yo`ldoshevich - O`zbek milliy maqom san`ati markazi Yunus Rajabiy nomidagi “Maqom” ansambli oliy toifali artist-sozandasi
145. Matchonov Ochilbek Yo`ldoshboevich - Urganch ixtisoslashtirilgan san`at maktabi an`anaviy vokal bo`limi o`qituvchisi, Xorazm viloyati
146. Mo`minov Davlatmurod Abduxalimovich - O`zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi “O‘zbekiston 24” telekanali bosh muharriri
147. Mo`minov Tolib Teshaevich - O`zbek Milliy akademik drama teatri aktyori
148. Murodova Nozima Faxriddinovna - O`zbekiston jurnalistika va ommaviy kommunikasiyalar universiteti ilmiy ishlar va innovasiyalar bo`yicha prorektori
149. Ne`matov Komiljon Ibrohimovich - Uychi tumani madaniyat markazi qoshidagi “Tarona” ashula va raqs ansambli musiqa rahbari, Namangan viloyati
150. Nemadaliev Anvarjon Ahmadalievich - Rishton tumani madaniyat markazi qoshidagi “Yosh askiyachilar” maktabi rahbari, Farg`ona viloyati
151. Olimova Yulduzxon To`laxo`jaevna - “Ozod yurt to`lqinlari” mas`uliyati cheklangan jamiyati muassisligidagi “Mening yurtim” telekanali muxbiri
152. Oshepkova YuliyaIgorevna - O`zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining Bioorganik kimyo instituti laboratoriya mudiri
153. Sagatova Shahnoza Mirzarahimovna - ijtimoiy tarmoqlardagi “Bloger Shahnoza” sahifasi bosh muharriri (bloger)
154. Sulaymonov Ma`sudjon Mo`minovich - O`zbekiston Milliy axborot agentligining Farg`ona viloyati bo`yicha sharhlovchisi
155. To`xtaeva Zebo Ismatullaevna - O`zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi “O‘zbekiston 24” telekanali birinchi toifali muharriri
156. Umarova Anzirat Ochilovna - Samarqand viloyati musiqali drama teatri vokal artisti
157. O`rinov Farhod Hamidovich - Sirdaryo viloyati musiqali drama teatri oliy toifali drama artisti
158. Fozilova Dilbarxon Shomurodovna - O`zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining Astronomiya instituti bo`lim mudiri
159. Hojiqulov Ravshan G`ulomjonovich - Andijon viloyati madaniyat boshqarmasi qoshidagi namunaviy maqom ansambli badiiy rahbari
160. Haydarova Lobar Turdievna - O`zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi Qashqadaryo viloyati teleradiokompaniyasi ijodiy muharririyati bosh muharriri – radio guruhi rahbari
161. Xudoyberdiev Abror Hakimovich - O`zbekiston Milliy universtitetining algebra va funksional analiz kafedrasi professori
162. Husanova Gulnoza Tursunmurodovna - “UzReport TV” telekanali bosh muharriri
163. Sharipov Dilshod Shohidjonovich - “Simple Networking Solutions” mas`uliyati cheklangan jamiyati muassisligidagi “Daryo.uz” internet-nashri muharriri
164. Sheraliev G`ayrat Rahmatullaevich - “Toshkent haqiqati” va “Tashkentskaya pravda” gazetalari tahririyati bosh muharriri, Toshkent viloyati
165. Yusupboev Yo`ldosh Bozorboevich - “Teleradiokompaniya Zo‘r” mas`uliyati cheklangan jamiyati dizayneri, Toshkent shahri
166. Yaqubova Odinaxon Ergashevna - Furqat tumani madaniyat markazi qoshidagi “Shodiyona” folklor-etnografik xalq jamoasi badiiy rahbari, Farg`ona viloyati