Turkiya va O‘zbekiston Ichki ishlar vazirliklari hamkorligida o‘tkazilgan tezkor tadbir davomida joriy yilda Istanbul shahrida qo‘lga olingan. Bu haqda Istanbul konsulxonasi xabar berdi.
2022-2023 yillarda ishonchga kirish yo‘li bilan o‘zgalarning umumiy hisobda qariyb 60 (oltmish ming) AQSH dollari miqdoridagi pullarini firibgarlik yo‘llari bilan o‘zlashtirganlikda ayblanib 2023 yildan buyon qidiruvda bo‘lgan, 1992 yilda tug‘ilgan Doniyorjon Muqimjonov bugun Bosh konsulxona xodimlari ishtirokida O‘zbekiston Respublikasiga deportatsiya qilindi.
Ushbu shaxsning xatti-harakatlaridan jabr ko‘rgan fuqarolardan O‘zbekiston Respublikasining Istanbul shahridagi Bosh konsulxonasiga yoki O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi yoxud uning quyi tizimlariga murojaat qilish so‘raladi.
Jinoiy javobgarlikdan qochib xorijiy davlatlarda, shu jumladan Turkiyada yashirinib yurgan har bir shaxsga nisbatan jinoiy ta’qib izchil ravishda davom ettiriladi va jinoyat uchun javobgarlik prinsipi qat’iy ta’minlanadi.

Within the cooperation of the Ministries of Internal Affairs of Turkey and Uzbekistan, a rapid operation was carried out during the current year, resulting in an arrest in the city of Istanbul. The Istanbul Consulate reported this.
Accused of fraudulently appropriating approximately 60 (sixty thousand) US dollars through gaining trust during the years 2022-2023, Donyorjon Muqimjonov, born in 1992, has been on the wanted list since 2023 and was deported to the Republic of Uzbekistan today with the participation of Consulate General's staff.
Citizens who have suffered from the actions of this individual are asked to contact the Consulate General of the Republic of Uzbekistan in Istanbul or the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan or its subsidiaries.
Criminal prosecution will consistently continue against every individual hiding in foreign countries, including Turkey, to evade criminal responsibility, and the principle of accountability for crimes will be strictly ensured.