MAGATE bilan hamkorlikda onkologiya sohasida mutaxassislar tayyorlanadi
Shu kunlarda Avstriya poytaxti — Vena shahrida Atom energetikasi bo‘yicha xalqaro agentligi (MAGATE) Bosh konferensiyasining 68-sessiyasi bo‘lib o‘tmoqda. Bu haqida Sog‘liqni saqlash vazirligi Matbuot xizmati xabar berdi.
Tadbir doirasida O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vaziri vazifasini bajaruvchi Asilbek Xudayarov va MAGATE bosh direktori Rafael Grossi o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda Toshkent shahrida yangidan barpo etilgan Respublika ixtisoslashtirilgan onkologiya va radiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi uchun mutaxassislarni tayyorlash va ularning malakasini oshirish bo‘yicha kelishuv imzolangan.
Ushbu loyiha onkologik kasalliklarni diagnostika qilish va davolashning zamonaviy usullarini joriy etish, pirovardida O‘zbekistonda onkologiya xizmatining sifati va samaradorligini oshirishga xizmat qiladi. Biz ikki tomonlama hamkorlikni yanada kengaytirishga tayyormiz, — dedi R.Grossi.

In collaboration with IAEA, specialists in the field of oncology will be trained.
These days, the 68th session of the International Atomic Energy Agency (IAEA) General Conference is taking place in Vienna, the capital of Austria. The Ministry of Health Press Service reported this.
Within the framework of the event, a meeting took place between Asilbek Khudayarov, the Acting Minister of Health of Uzbekistan, and Rafael Grossi, the Director-General of the IAEA.
During the meeting, an agreement was signed on training specialists and enhancing their qualifications for the newly established Republican Specialized Scientific and Practical Medical Center of Oncology and Radiology in the city of Tashkent.
This project aims to introduce modern methods of diagnosing and treating oncological diseases, ultimately improving the quality and efficiency of oncology services in Uzbekistan. We are ready to further expand our bilateral cooperation, — said R.Grossi.