Buxorodagi tug‘uruqxonada bemor ayolning qarindoshlari janjal ko‘tarib, oynalarni sindirib tashladi
Ayolning qarindoshlari tug‘uruqxona xodimlari tomonidan pul talab qilinganini vaj qilib janjal ko‘targan.
Avvalroq ijtimoiy tarmoqlarda tug‘uruqxonadagi ayolning qarindoshlari oynani sindirib, chiqarish uchun pul talab qilayotgani aks etgan videolar tarqalgandi. Buxoro Sog‘liqni saqlash boshqarmasi holatga izoh berdi.
Qayd etilishicha, joriy yil 6 oktyabr kuni soat 10:00 atrofida Shofirkon tumanining “Jo‘yrabod” MFY hududida yashovchi ayol M.I. tuman tug‘uruq bo‘limida tabiiy yo‘l bilan o‘g‘il farzandni dunyoga keltirgan.
Tug‘ruqdan keyingi 2-3 sutkada amaldagi milliy emlash kalendari asosida yangi tug‘ilgan chaqaloq gepatit B hamda silga qarshi (BTSJ) emlangan.
9 oktyabr kuni silga qarshi emlashdan so‘ng go‘dakda bezovtalik kuzatilgani, amaldagi standartlarga muvofiq, vaksina olgandan keyin 1-2 kun davomida chaqaloq tibbiy kuzatuvda bo‘lishi lozimligi aytilishiga qaramay, M.I. qaynotasining qistovi bilan uyga javob berishlarini so‘ragan.
Tug‘uruq bo‘limi tibbiyot xodimlari tomonidan bemorga javob berilmasligi ma’lum qilingan.
Shundan so‘ng, M.I.ning yaqin qarindoshlari (qaynotasi va turmush o‘rtog‘i) tug‘uruqxona xodimlari tomonidan pul talab qilinganini vaj qilib janjal ko‘targan va muassasa kirish eshigini sindirgan.
O‘sha kuni bemor soat 23:00 atrofida yaqin qarindoshlari qat’iy talabi asosida uyiga chaqalog‘i bilan birga qoniqarli ahvolda olib ketilgan.

In the maternity hospital in Bukhara, relatives of a sick woman caused a commotion and smashed the windows.
The woman's relatives raised a conflict on the grounds that hospital staff demanded money from them.
Earlier on social networks, videos had spread showing relatives of a woman in a maternity hospital breaking a window and demanding money for her release. The Bukhara Health Department commented on the situation.
It was reported that on October 6 of this year, at around 10:00 AM, a woman M.I., residing in the “Joyrabod” MCA area of Shofirkon district, gave birth to a son naturally.
Within 2-3 days after the birth, following the existing national vaccination calendar, the newborn was vaccinated against hepatitis B and tuberculosis (BCG).
On October 9, after the tuberculosis vaccination, the baby showed signs of distress. Despite the existing standards specifying that the baby should be under medical supervision for 1-2 days after receiving the vaccine, M.I., under her father-in-law’s insistence, asked to be discharged.
The medical staff of the maternity section informed that the patient could not be discharged.
After that, M.I.'s close relatives (her father-in-law and husband) caused a disturbance, citing that the maternity hospital staff demanded money, and broke the entrance door of the facility.
That day, the patient and her baby were taken home in a satisfactory condition at around 11:00 PM, based on the strict demand of her relatives.
Currently, pre-investigation inquiries are being conducted by law enforcement agencies regarding this situation.