Mamlakatimiz Bosh konsulxonasi ko‘magida O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi o‘rinbosari Dilshod Rasulov boshchiligidagi delegatsiyaning Qozog‘istonning Mang‘istau viloyatiga amaliy safari tashkil etildi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA.
Safar davomida O‘zbekiston delegatsiyasi a’zolari Mang‘istau viloyati hokimining birinchi o‘rinbosari Yerbol Izbergenov bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Unda Mang‘istau viloyatida "Ulgurji tarqatish markazini" tashkil etish va o‘zbekistonlik tadbirkorlarning mahsulotlari eksportini qo‘llab-quvvatlash masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv natijasida birinchi bosqichda "TOO" korxonasini ochish va yil oxirigacha "Ulgurji tarqatish markazi" faoliyatini yo‘lga qo‘yishga kelishib olindi.
Yerbol Izbergenov Mang‘istau viloyati va O‘zbekiston hududlari o‘rtasidagi o‘zaro foydali hamda salohiyatli loyihalarni amalga oshirishdan manfaatdor ekanini va ular xalqlarimiz farovonligiga xizmat qilishini aytib o‘tdi.
O‘zbekiston delegatsiyasi vakillari, shuningdek, ushbu viloyatdagi erkin iqtisodiy zonalar va "Oqtov dengiz tijorat porti" faoliyati bilan tanishdi.

In Kazakhstan, a "Wholesale Distribution Center" for Uzbekistan products will be opened.
With the assistance of our country's Consulate General, a practical visit to Kazakhstan's Mangystau region was organized for a delegation led by Dilshod Rasulov, deputy chairman of the Uzbekistan Chamber of Commerce and Industry, reports "Dunyo" IA.
During the visit, the members of the Uzbekistan delegation held a meeting with Yerbol Izbergenov, the first deputy governor of the Mangystau region.
At the meeting, issues of establishing a "Wholesale Distribution Center" in the Mangystau region and supporting the export of products by Uzbek entrepreneurs were discussed.
As a result of the meeting, it was agreed to open a "TOO" company in the first stage and to start the operation of the "Wholesale Distribution Center" by the end of the year.
Yerbol Izbergenov expressed interest in implementing mutually beneficial and potential projects between the Mangystau region and the regions of Uzbekistan, noting that they would serve the prosperity of our peoples.
Representatives of the Uzbekistan delegation also became acquainted with the activities of the free economic zones in the region and the "Aktau sea trade port".