1 maydan belgilangan tarifga ko‘ra, to‘lovlar va hisob-kitoblar 4 barobargacha qimmat hisoblanayotgan edi.
'“Dom”larning qozonxonalariga issiqlik energiyasi yetkazib berish uchun gaz tariflari kamaytirildi'ning rasmi
Vazirlar Mahkamasining 2024 yil 16 apreldagi “Yoqilg‘i-energetika sohasida bozor mexanizmlarini joriy etishning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 204-son qaroriga muvofiq, joriy yilning 1 may kunidan tabiiy gaz uchun bazaviy me’yor va tariflar belgilangan edi.
Shuningdek, 2024 yil 31 maydagi Vazirlar Mahkamasining 319-sonli qarori bilan tasdiqlangan Tabiiy gazdan foydalanish qoidalarining 111-bandiga asosan, maishiy iste’molchini gaz bilan ta’minlash uchun tabiiy gazdan foydalanadigan idoraviy va munitsipal uy-joy fondiga, yuridik shaxslar yotoqxonalariga, xususiy uy-joy mulkdorlari shirkatlariga hamda aholi ehtiyojlari uchun lokal qozonxonalarga yetkazib beriladigan tabiiy gaz bo‘yicha to‘lovlar va hisob-kitoblar kommunal-maishiy iste’molchilar uchun belgilangan tariflar va shartlar asosida amalga oshirilishi qayd etilgan.
Mazkur talab asosida aholi ehtiyojlari uchun issiqlik energiyasi yetkazib berishda lokal qozonxonalar tabiiyki, me’yordan ortiq tabiiy gaz iste’mol qilingan bo‘lib, to‘lovlar va hisob-kitoblar 4 barobargacha qimmat tariflarda hisoblanib kelingan. Buning oqibatida aholi lokal qozonxonalar orqali issiqlik energiyasidan foydalanishda qimmat narxlarda to‘lash lozim bo‘lgan.
Ushbu muammoni bartaraf etish maqsadida, Raqobat qo‘mitasi tomonidan tegishli vazirlik va idoralar bilan kelishilgan holda takliflar ishlab chiqilib, Hukumatga kiritilgan edi. Ushbu takliflarni inobatga olib Vazirlar Mahkamasining 319-sonli qarori bilan tasdiqlangan Tabiiy gazdan foydalanish qoidalarining 111-bandiga tegishli o‘zgartirish kiritildi. Bu haqda qo‘mita matbuot xizmati xabar qilmoqda.
Natijada maishiy iste’molchilarni issiqlik energiyasi bilan ta’minlash uchun tabiiy gazdan foydalanadigan idoraviy va munitsipal uy-joy fondidagi, yuridik shaxslar yotoqxonalaridagi, ko‘p kvartirali uylarni boshqarish organlaridagi lokal qozonxonalarga yetkazib beriladigan tabiiy gaz bo‘yicha to‘lovlar va hisob-kitoblar maishiy iste’molchilar uchun bazaviy me’yor bo‘yicha belgilangan tarif asosida (ya’ni amalda 650 so‘m) amalga oshirilishi qayd etildi.

Gas tariffs were reduced to supply heat energy to the boilers of the houses.
According to the established tariff from May 1, payments and calculations were considered up to 4 times more expensive.
Image of 'Gas tariffs were reduced to supply heat energy to the boilers of the houses.'
In accordance with the decision No. 204 of the Cabinet of Ministers on April 16, 2024, titled “Additional measures on the implementation of market mechanisms in the fuel and energy sector,” basic standards and tariffs for natural gas had been established from May 1 of the current year.
Furthermore, according to clause 111 of the Natural Gas Usage Rules approved by the decision No. 319 of the Cabinet of Ministers on May 31, 2024, it was noted that payments and calculations for natural gas provided to institutional and municipal housing funds, dormitories of legal entities, private housing cooperatives, and local boiler houses for residential needs are carried out based on the  established tariffs and terms accordingly.
Based on this requirement, for the supply of heating energy to the population through local boiler houses, naturally, more natural gas than the standard was consumed, and payments and calculations have been made at tariffs up to four times more expensive. As a result, the population had to pay higher prices for the use of heating energy through local boiler houses.
To solve this problem, the Competition Committee, in coordination with relevant ministries and agencies, developed proposals and submitted them to the Government. These proposals were taken into account and relevant amendments were made to clause 111 of the Natural Gas Usage Rules approved by the decision No. 319 of the Cabinet of Ministers. This was reported by the committee's press service.
As a result, it was noted that payments and calculations for natural gas supplied to local boiler houses in institutional and municipal housing funds, dormitories of legal entities, and management bodies of multi-apartment buildings for providing heating energy to residential consumers will be carried out based on the tariff established for the basic standard (namely, actually 650 sums).
Now, the tariffs for the services of supplying heating energy through local boiler houses in the above subjects for the needs of the population will proportionally decrease
Image of 'It was found that over 37,000 citizens were provided with unguaranteed services at medical institutions.'
It was found that over 37,000 citizens were provided with unguaranteed services at medical institutions.
Image of 'In Tashkent, the "House of Human Rights" was opened.'
In Tashkent, the "House of Human Rights" was opened.
Image of 'Today, there will be foggy weather in Uzbekistan.'
Today, there will be foggy weather in Uzbekistan.
Society 03.12.2024 19:49
Image of 'Treasures related to Uzbekistan in Oxford'
Treasures related to Uzbekistan in Oxford
Image of 'In Uzbekistan, the office of the International Union for Conservation of Nature has started its operation.'
In Uzbekistan, the office of the International Union for Conservation of Nature has started its operation.