Hujjat bilan Ma'muriy javobgarlik to'g'risidagi kodeksga bir qator o'zgartirishlar va qo'shimchalar kiritilmoqda. Xususan, 74-modda (suvdan foydalanish va suv iste'moli qoidalarini buzish) to'ldirilib, aholi punktlari hamda tuman va shahar markazlaridagi ariq va irrigatsiya tizimlarini ko'mib tashlash uchun:
fuqarolarga – bazaviy hisoblash miqdorining 1 barobaridan 3 barovarigacha (412 ming so‘mdan 1 million 236 ming so‘mgacha)
mansabdor shaxslarga – 5 barovaridan 10 barovarigacha (2 million 60 ming so‘mdan 4 million 120 ming so‘mgacha) jarima belgilanadi.
Shuningdek, sun'iy suv oqimlari (ochiq va yopiq kanallar, kollektor-drenaj tarmoqlari), suv havzalari (suv omborlari, sel suvlari to'planadigan joylar, havzalar va boshqalar) hamda boshqa sun'iy suv obyektlaridan foydalanish va suv iste'moli qoidalarini buzish, suvdan bee'tiborlik bilan foydalanish, gidrotexnika ishlarini va boshqa ishlarni o'zboshimchalik bilan bajarish ham jarimaga sabab bo'ladi.
Amaldagi qoidalarga ko'ra, fuqarolarga BHMning 1 barobaridan 3 barovarigacha, mansabdor shaxslarga 5 barovaridan 10 barovarigacha jarima solinsa, 28-iyundan boshlab ushbu miqdor:
fuqarolar uchun – BHMning 3 barovaridan 5 barovarigacha (1 million 236 ming so‘mdan 2 million 60 ming so‘mgacha)
mansabdor shaxslar uchun – 7 barovaridan 10 barovarigacha (2 million 884 ming so‘mdan 4 million 120 ming so‘mgacha) bo'ladi.
Agar yuqoridagi huquqbuzarliklar bir yil ichida takror sodir etilsa, jarima miqdori yanada oshiriladi:
fuqarolar uchun – BHMning 5 barovaridan 7 barovarigacha
mansabdor shaxslar uchun – 10 barovaridan 20 barovarigacha (8 million 240 ming so‘mgacha) jarima solinadi.

A number of amendments and additions are being introduced to the Code on Administrative Responsibility through the document. In particular, Article 74 (violation of water use and water consumption rules) is being supplemented with fines for burying ditches and irrigation systems in population points and district and city centers:
for citizens – from 1 to 3 times the base calculation amount (from 412 thousand soums to 1 million 236 thousand soums)
for officials – from 5 to 10 times (from 2 million 60 thousand soums to 4 million 120 thousand soums).
Furthermore, violations of the rules for using and consuming water from artificial water flows (open and closed canals, collector-drainage networks), water bodies (reservoirs, mudflow accumulation sites, basins, and others) and other artificial water facilities, careless use of water, and unauthorized execution of hydraulic engineering and other works will also result in fines.
According to current rules, if citizens are fined from 1 to 3 times the BCA and officials from 5 to 10 times, starting from June 28th these amounts will be:
for citizens – from 3 to 5 times the BCA (from 1 million 236 thousand soums to 2 million 60 thousand soums)
for officials – from 7 to 10 times (from 2 million 884 thousand soums to 4 million 120 thousand soums).
If the aforementioned offenses are repeated within one year, the fine amount will be further increased: