Xabaringiz bor "zapravkalar"dagi navbatni tanqid qilgandan so‘ng 15 kunga qamalgan fuqaro G‘ayrat Do‘stov ishi bugun, 3 yanvar kuni apellyatsiya shikoyatiga ko‘ra qayta ko‘rib chiqildi.
Sud G‘ayratov ishini uning ishtirokisiz boshlagan va advokatlar iltimosi bilan huquqbuzarlik sodir etgan shaxs ishtiroki bilan olib borilishi talab qilingan. Shu sababli uni olib kelish uchun sud ishiga vaqtincha tanaffus berilgan.
OAV vakillarining xabarlariga ko‘ra, sudda uni tobi qochib, xushidan ketgani uchun yana tanaffus berilgan.

As you know, after criticizing the queue at the "gas stations", the citizen Gayrat Dostov was imprisoned for 15 days, and his case was reconsidered today, January 3, following an appeal.
The court began Gayratov's case without his presence and it was demanded by the lawyers to proceed with the participation of the person who committed the violation. Therefore, a temporary break was given to the court session to bring him in.
According to the representatives of the media, the court was adjourned again because he fell ill and fainted.
He reported that he was not beaten, but was kept in a cellar with a bag over his head.
The administrative detention of 15 days given to the driver who complained about the closing of methane stations, classified as minor hooliganism, was reduced to 8 days, and he was released from the courtroom.