Shavkat Mirziyoyev Yevropa Kengashi Prezidenti bilan telefon orqali muloqot qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 23 yanvar kuni Yevropa Kengashi Prezidenti Antoniu Koshta bilan bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqotida ikki tomonlama va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston Prezidenti Antoniu Koshta Yevropa Kengashi rahbari lavozimiga saylangani bilan samimiy tabriklab, unga katta muvaffaqiyatlar tiladi.
Keyingi yillarda O‘zbekiston bilan Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik yuksak darajaga ko‘tarilgani va barcha ustuvor yo‘nalishlarda jadal rivojlanib borayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Turli darajalarda faol muloqot va almashinuvlar olib borilmoqda. 2024 yilda O‘zbekistonning Yevropa Ittifoqi mamlakatlari bilan tovar ayirboshlash hajmi 6 milliard yevrodan oshdi, Yevropa kompaniyalari bilan loyihalar portfeli 30 milliard yevroga yetdi.
O‘tgan yili o‘ta muhim mineral resurslar sohasida strategik sheriklik to‘g‘risida bitim imzolandi. Transport va raqamli o‘zaro bog‘liqlik, "yashil" iqtisodiyot, madaniyat va boshqa yo‘nalishlarda samarali hamkorlik olib borilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi va Yevropa Ittifoqi o‘rtasida Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitimning tez fursatda imzolanishi o‘zaro munosabatlarning butun majmuini rivojlantirishga jiddiy turtki bo‘lishiga ishonch bildirildi.
O‘zbekiston yetakchisi va Yevrokengash rahbari xalqaro kun tartibi va mintaqaviy hamkorlik masalalari yuzasidan ham fikr almashdilar. Joriy yil aprel oyida Samarqand shahrida "Markaziy Osiyo - Yevropa Ittifoqi" birinchi sammitiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bo‘yicha qo‘shma rejalar muhokama qilindi.

Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with the President of the European Council.
The message translated into English is: "Current issues of bilateral and regional significance were discussed."
Image of 'Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with the President of the European Council.'
The President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev's phone conversation with the President of the European Council, Antonio Costa, on January 23, addressed crucial issues of bilateral and regional significance were discussed.
The President of Uzbekistan sincerely congratulated Antonio Costa on his election as the head of the European Council and wished him great success.
In recent years, the multifaceted cooperation between Uzbekistan and the European Union has reached a high level and is rapidly developing in all priority areas, which is noted with great satisfaction.
Active dialogue and exchanges are being conducted at various levels. In 2024, the volume of trade between Uzbekistan and the countries of the European Union exceeded 6 billion euros, and the portfolio of projects with European companies reached 30 billion euros.
Last year, an agreement on strategic partnership in the critically important field of mineral resources was signed. Effective cooperation is being carried out in transport and digital connectivity, the "green" economy, culture, and other areas.
It is believed that the prompt signing of the Extended Partnership and Cooperation Agreement between the Republic of Uzbekistan and the European Union will significantly accelerate the development of the entire spectrum of relations.
The leader of Uzbekistan and the head of the European Council also exchanged views on international agendas and regional cooperation issues. Joint plans for the preparation and holding of the first "Central Asia - European Union" summit in the city of Samarkand in April this year were discussed.