3 martdan ipoteka kreditlari uchun subsidiya olishga arizalar qabuli boshlanadi
Ipoteka kreditlari bo‘yicha subsidiyalar to‘lashning tasdiqlangan maqsadli ko‘rsatkichlari doirasida arizalarni 3 mart kuni soat 09:00dan boshlab jo‘natish mumkin. Bu haqida Iqtisodiyot va moliya vazirligi xabar berdi.
Arizalarni Davlat xizmatlari markazlari yoki Yagona portal (my.gov.uz) orqali topshirish mumkin. Bunda ariza beruvchi xohishi bilan uning daromadlari hisob-kitobiga yaqin qarindoshlarining ham daromadlari kiritilishi mumkin.
Shuningdek, arizachi yoki uning turmush o‘rtog‘ining (shu jumladan, kafil sifatida keltirgan yaqin qarindoshlari) o‘rtacha daromadi quyidagicha bo‘lishi kerak:
⁃ Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarda — mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 2,7 baravaridan 8 baravarigacha (hozirda 3,11 mln — 9,24 mln so‘m);
⁃ Toshkent shahrida — mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 2,7−9,2 baravari (hozirda 3,11 mln so‘m — 10,62 mln so‘m).

Applications for mortgage credit subsidies within the approved targeted indicators can be sent starting from March 3 at 09:00. This was announced by the Ministry of Economic Affairs and Finance here.
Applications can be submitted through the Centers for State Services or through the Unified Portal (my.gov.uz) . In this case, the applicant may choose to include the incomes of close relatives in the income calculation.
Also, the applicant or their spouse (including close relatives brought as guarantors) must have an average income as follows:
⁃ In the Republic of Karakalpakstan and the regions — from 2.7 to 8 times the minimum wage (currently 3.11 million — 9.24 million UZS);
⁃ In the city of Tashkent — from 2.7 to 9.2 times the minimum wage (currently 3.11 million UZS — 10.62 million UZS).