Ma’lumki, pasportlarning qudratini baholovchi turli indekslar mavjud bo‘lib, ular orasida Henley & Partners kompaniyasining Henley Passport Index reytingi alohida ahamiyatga ega. Bu reyting pasportlarning qancha mamlakatga vizasiz yoki viza olishda yengilliklar bilan kirish imkoniyatini baholaydi.
2025 yildagi reytingga ko‘ra, Singapur pasporti dunyodagi eng kuchli pasport sifatida tan olindi. Singapur fuqarolari 195 ta yo‘nalishga vizasiz sayohat qilish imkoniyatiga ega. Ikkinchi o‘rinda Yaponiya pasporti bo‘lib, u o‘z sohibiga 193 ta mamlakatga vizasiz kirish imkonini beradi.
Reytingning pastki qismidan esa fuqarolarining vizasiz sayohat imkoniyatlari cheklangan davlatlarning pasportlari o‘rin olgan.
Eng kuchsiz 10 pasport reytingiga 27 ta mamlakatga vizasiz kirish imkoniyati mavjud Afg‘oniston pasporti yetakchilik qilmoqda. Ikkinchi va uchinchi qatorlarni esa mos ravishda Iroq (29 ta mamlakat) va Suriya (33 ta mamlakat) band qilgan.
Keyingi o‘rinlardan esa, tartibiga ko‘ra, Yaman (35), Somali (36), Nepal (38), Falastin muxtoriyati (38), Sudan (39) va Shri-Lanka (41) davlatlarining pasportlari joy olgan.
Ta’kidlash kerak, pasportning qudratiga ko‘plab omillar ta’sir qiladi. Iqtisodiy rivojlanish, siyosiy barqarorlik, xavfsizlik va boshqa davlatlar bilan o‘rnatilgan diplomatik munosabatlarning ko‘lami shular jumlasidandir.

It is known that there are various indexes that assess the power of passports, among which the Henley Passport Index by Henley & Partners holds special significance. This rating evaluates the possibility of entering a number of countries without a visa or with eased visa requirements here.
According to the 2025 rating, the Singapore passport has been recognized as the most powerful passport in the world. Citizens of Singapore have the possibility to travel visa-free to 195 destinations. The second place is held by the Japanese passport, which grants its holder visa-free access to 193 countries.
The bottom part of the rating features passports of countries whose citizens have limited visa-free travel opportunities.
The ranking of the 10 weakest passports is led by the Afghan passport, which allows visa-free entry to 27 countries. The second and third places are occupied by Iraq (29 countries) and Syria (33 countries) respectively.
The subsequent places, in order, are occupied by the passports of Yemen (35), Somalia (36), Nepal (38), the Palestinian Authority (38), Sudan (39), and Sri Lanka (41) countries.
It should be noted that many factors influence the strength of a passport. Economic development, political stability, security, and the extent of diplomatic relations established with other countries are among these factors.