Qayd etilishicha, mahkum T.I. koloniya xodimlari tomonidan qiynoqqa solinib, asossiz intizomiy bo‘linmaga joylashtirilgani borasida ombudsmanga murojaat qilgan.
Holat joyiga chiqib o‘rganilganda u tuman markaziy shifoxonasiga joylashtirilgani hamda uning bosh va ko‘krak qismida lat yeyish alomatlari borligi aniqlangan.
Ishga oid hujjatlarga ko‘ra, mahkum intizomiy bo‘linmaga 27 fevral kuni joylashtirilgan va uni 10 sutkaga intizomiy bo‘linmaga kiritib qo‘yish haqida qaror chiqarilgan.
Ombudsman xabarida ta’kidlanishicha, qaror Toshkent maxsus prokurori tomonidan o‘rganilib, bekor qilingan. Koloniya ma’muriyatining harakatlari Jinoyat-ijroiya kodeksining 105-moddasi (Mahkumlarni intizomiy jazolash shartlari) va 111-moddasi (Qo‘pol tartibbuzarlik tushunchasi) talablariga zid deb topilgan.
Mahkum 6 kun davomida asossiz ravishda intizomiy bo‘linmada saqlanib, uning huquqlari va erkinliklari buzilgan. Shu sababli, ombudsman qonun talablari buzilishiga yo‘l qo‘ygan xodimlarga chora ko‘rilishini so‘rab Bosh prokuraturaga nazorat xati kiritdi.

It was determined that employees at the 50th address colony in the Piskent district of Tashkent region had tortured a prisoner. The press service of the Representative of the Oliy Majlis on Human Rights, Feruza Eshmatova, reported this.
As noted, the prisoner T.I. had appealed to the ombudsman about being tortured by colony employees and being unjustly placed in disciplinary confinement.
When the situation was investigated on-site, it was determined that he had been placed in the district central hospital, and signs of injuries were found on his head and chest.
According to documents related to the case, the prisoner was placed in disciplinary confinement on February 27, and a decision was made to keep him in disciplinary confinement for 10 days.
As emphasized in the ombudsman's report, the decision was reviewed by the Tashkent special prosecutor and annulled. The actions of the colony administration were found to be in violation of the requirements of Article 105 (Conditions for disciplining prisoners) and Article 111 (Concept of gross misconduct) of the Criminal Execution Code.
The prisoner was unjustly held in disciplinary confinement for 6 days, during which his rights and freedoms were violated. For this reason, the ombudsman has submitted a control letter to the Prosecutor General's Office, requesting that action be taken against the employees who allowed the violation of legal requirements.