Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan Ichki ishlar va Bojxona organlari bilan hamkorlikda o‘tkazilgan tezkor tadbirlar davomida 6 mingdan ortiq kuchli ta’sir qiluvchi dori vositalari musodara qilindi. Bu haqda DXX matbuot xizmati xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, keyingi vaqtlarda an’anaviy giyohvand moddalarga nisbatan arzonroq bo‘lgan sintetik narkotiklar va kuchli ta’sir qiluvchi dori vositalarining noqonuniy muomalasi ortib bormoqda. Ushbu vositalar asosan qo‘shni davlatlardan noqonuniy yo‘llar orqali olib kirilib, yashirin tarzda sotilayotgani qayd etilgan.
Tezkor tadbirlardan biri davomida Farg‘ona shahrida yashovchi, 1974 yilda tug‘ilgan fuqaro kelgusida sotish maqsadida o‘z uyida 3580 dona "Regapen" kuchli ta’sir qiluvchi dori vositasini saqlayotgani aniqlangan. Mazkur dori vositalari ashyoviy dalil sifatida rasmiylashtirib olingan.
Shuningdek, Qo‘qon shahrida yashovchi, 1990 yilda tug‘ilgan shaxs boshqaruvidagi "Lasetti" rusumli avtomobil "Qo‘qon—Toshkent" yo‘nalishida harakatlanayotgan vaqtida to‘xtatib tekshirilgan. Tekshiruv jarayonida transport vositasi saloniga yashirilgan 2520 dona «Regapen» dori vositasi aniqlangan.
Hozirda mazkur holatlar yuzasidan jinoyat ishlari qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.
Eslatib o‘tamiz, bundan avval Andijon shahrida noqonuniy faoliyat yuritgan dori vositalari ishlab chiqarish sexi fosh etilgani haqida xabar berilgan edi.

In Fergana and Kokand, a restriction has been imposed on the trade of potent drugs.
During operational activities conducted by the State Security Service in cooperation with the Internal Affairs and Customs authorities, over 6,000 potent drugs were confiscated. This was reported by the press service of the SSS.
According to reports, in recent times, the illegal circulation of synthetic drugs and potent medicines, which are cheaper than traditional narcotics, has been increasing. It has been noted that these substances are mainly smuggled from neighboring countries through illegal channels and sold covertly.
During one of the operational activities, a citizen born in 1974, residing in Fergana city, was found to be storing 3,580 tablets of the potent drug "Regapen" in his home for the purpose of future sale. These drugs have been formalized as material evidence.
Additionally, a person born in 1990, residing in Kokand city, was stopped and searched while driving a "Lasetti" model car traveling on the "Kokand—Tashkent" route. During the inspection, 2,520 tablets of "Regapen" hidden in the vehicle's cabin were discovered.
Currently, criminal cases have been initiated regarding these incidents, and investigative actions are underway.
We remind you that earlier, a report was made about the discovery of an illegal drug production workshop in the city of Andijan.