Gagauziya rahbari Putindan yordam so‘rayapti
Gagauziyaning rossiyaparast rahbari Yevgeniya Gutsul Rossiya Prezidenti Putinga uni ozod qilish va "siyosiy tazyiqlarni to‘xtatish" bo‘yicha yordam ko‘rsatishni so‘rab maktub yo‘lladi.
"Hech qachon tarixiy do‘stlariga xiyonat qilmagan gagauz xalqi nomidan, muhtaram Vladimir Vladimirovich, Sizga murojaat qilamiz: diplomatik, siyosiy va huquqiy mexanizmlarning butun arsenalidan foydalanib, Moldova hukumatiga bosim o‘tkazish orqali siyosiy tazyiqlarni zudlik bilan to‘xtatish va meni tezroq ozod qilish choralarini ko‘rishingizni so‘raymiz. Shuningdek, Gagauz avtonomiyasining mustaqil Moldova doirasidagi maxsus maqomini qat’iy va aniq qo‘llab-quvvatlashingizni so‘raymiz", — deyiladi maktubda.
Eslatib o‘tamiz, kecha Gagauziya poytaxti Komrat shahrida avtonomiya rahbari Gutsulning qo‘lga olinishi munosabati bilan tinch norozilik namoyishi bo‘lib o‘tdi. Namoyishchilar «Gutsulning taqdiri – Gagauziyaning taqdiri», «Ozodlik» kabi shiorlarni qichqirishgan. Shuningdek, namoyish ishtirokchilari Rossiya va Turkiyadan Gagauziyani Moldova Prezidenti Sanduning bosimidan himoya qilishni so‘rashgan.
Gutsul kechasi Kishinyov aeroportida Istanbulga uchib ketishga tayyorlanayotgan vaqtda qo‘lga olinib, 72 soatga hibsga olingan edi. U «saylov kampaniyasini noqonuniy moliyalashtirish»da ayblanmoqda. Moldova prokuraturasi uni 30 kunga hibsga olish bo‘yicha sudga murojaat qilishga tayyorgarlik ko‘rmoqda.
Eslatib o‘tamiz, Molodova birinchi marta separatizm muammosiga duch kelayotgani yo‘q. 1992 yilda ham Rossiya hududdagi separatizm kayfiyatining kuchayishi va qurolli to‘qnashuvlardan foydalanib, bu hududga qo‘shin kiritgan edi. Aynan Moskva dunyo davlatlari hamda BMT tan olmagan Prednestrove Moldava Respublikasi tuzilishiga yordam bergan, amalda bu mintaqa ustidan nazorat o‘rnatgan edi.
Ekspertlarning xavotir olishicha, Gagauziya bilan bog‘liq keskinlik kuchaysa, Moskva yana yana shunday taktika qo‘llashga urinishi mumkin.

The leader of Gagauzia is asking for help from Putin
The pro-Russian leader of Gagauzia, Evgenia Gutsul, has sent a letter to Russian President Putin asking for his assistance to be freed and for "political pressures to be stopped" here.
"On behalf of the Gagauz people, who have never betrayed their historical friends, we address you, dear Vladimir Vladimirovich, to ask you to use the entire arsenal of diplomatic, political, and legal mechanisms to promptly stop the political pressures by putting pressure on the Moldovan government and to see to my quick release. We also ask you to firmly and clearly support the special status of the Gagauz autonomy within an independent Moldova," — the letter says.
We remind you that yesterday, a peaceful protest took place in the capital of Gagauzia, Comrat, in response to the arrest of the autonomy's leader, Gutsul. The protesters shouted slogans like "Gutsul's fate is Gagauzia's fate", "Freedom". Additionally, the protesters asked Russia and Turkey to protect Gagauzia from the pressure of Moldova's President Sandu.
Gutsul was arrested at Chisinau airport while preparing to fly to Istanbul and was detained for 72 hours. He is being accused of "illegal financing of an election campaign". The Moldovan prosecutor's office is preparing to apply to the court for his detention for 30 days.
Let us remind you, Moldova has faced the problem of separatism before. In 1992, Russia took advantage of the rise in separatist sentiments and armed conflicts in the area to send troops into the territory. Specifically, Moscow helped establish the Pridnestrovian Moldavian Republic, which is not recognized by the world states and the UN, and effectively established control over the region.
Experts worry that if tensions related to Gagauzia increase, Moscow might attempt to use the same tactics again.