Rossiya prezidenti Vladimir Putin Ukrainada vaqtinchalik xalqaro boshqaruvni joriy etish taklifini ilgari surdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, BMT shafeligida tashkil etiladigan boshqaruv saylovlar o‘tkazish va xalq ishonchiga sazovor bo‘ladigan yangi hukumatni shakllantirishga yordam beradi. Bu haqida zamon.uz xabar berdi.
Putin bu fikrini Murmansk shahriga tashrifi chog‘ida, «Arxangelsk» atom suvosti kemasi ekipaji bilan uchrashuvda ilgari surdi. Unga ko‘ra, AQSH, Yevropa davlatlari va Rossiya ishtirokidagi vaqtinchalik boshqaruv tizimi Ukrainadagi siyosiy beqarorlik muammosiga yechim bo‘lishi mumkin. Agar bunday tizim amaliyotga joriy etilsa, Moskva tinchlik shartnomasi bo‘yicha muzokaralar olib borishga tayyor.
Putinning ta’kidlashicha, bu faqat muhokama qilinishi mumkin bo‘lgan variantlardan biri. U BMT amaliyotida shunday tajribalar borligini eslatib, Sharqiy Timor, Kosovo va sobiq Yugoslaviyaning ayrim hududlari vaqtincha xalqaro boshqaruv ostida bo‘lganini misol qilib keltirdi. Shu bilan birga, Rossiya prezidenti boshqa yechimlarni ham muhokama qilishga tayyorligini bildirdi.
Putin Ukraina hokimiyatining qonuniyligi masalasiga alohida to‘xtaldi. Uning fikriga ko‘ra, 2024 yilda prezidentlik saylovlari o‘tkazilmagani sababli, amaldagi hukumatning qonuniyligi shubha ostida qolmoqda. Unga ko‘ra, Vladimir Zelenskiyning prezidentlik muddati may oyida yakunlangan, shuning uchun u va u tomonidan tayinlangan barcha rasmiylar endi qonuniy vakolatga ega emas.
Ukraina hukumati esa saylovlar o‘tkazilmasligini harbiy holat bilan izohlamoqda. Ukraina Markaziy saylov komissiyasi rahbari Oleg Didenko saylovlar faqat urush tugaganidan keyin o‘tkazilishi mumkinligini bildirgan. Fevral oyida esa Zelenskiy tinchlik kelishuvi yoki NATOga qo‘shilish uchun iste’foga chiqish ehtimolini ham tilga olgan edi.
Putin faqat diplomatik yo‘llarni emas, balki harbiy operatsiya davomida erishilayotgan natijalarni ham ta’kidlab o‘tdi. Uning fikriga ko‘ra, Rossiya armiyasi front chizig‘ida strategik yutuqlarga erishmoqda. U "Men yaqinda biz ularga yomg‘ir yog‘diramiz, deb aytgandim, lekin biz ularni tugatamiz deb o‘ylash uchun asos bor", deya o‘z fikrini yakunladi.

Russian President Vladimir Putin proposed the implementation of temporary international governance in Ukraine. According to his words, the governance organized under the auspices of the UN would assist in conducting elections and forming a new government worthy of the people’s trust. This was reported by zamon.uz here.
Putin put forward this idea during his visit to the city of Murmansk, at a meeting with the crew of the "Arkhangelsk" nuclear submarine. According to him, a temporary governance system involving the participation of the United States, European countries, and Russia could be a solution to the problem of political instability in Ukraine. If such a system is implemented, Moscow is ready to negotiate a peace treaty.
Putin stressed that this is just one of the options that could be discussed. He reminded that there are precedents for such practices in the operations of the UN, citing the temporary international governance of East Timor, Kosovo, and certain regions of the former Yugoslavia as examples. At the same time, the President of Russia expressed his readiness to discuss other solutions.
Putin specifically addressed the issue of the legitimacy of the Ukrainian government. In his opinion, the current government's legitimacy is in doubt because presidential elections were not held in 2024. According to him, Volodymyr Zelensky's presidential term ended in May, thus he and all officials appointed by him are now without legal authority.
The Ukrainian government, however, explains the lack of elections due to the state of war. The head of Ukraine's Central Election Commission, Oleg Didenko, has stated that elections can only be held after the war has ended. In February, Zelensky had also mentioned the possibility of resigning for a peace agreement or to join NATO.
Putin emphasized not only diplomatic measures but also the outcomes achieved during military operations. In his opinion, the Russian army is achieving strategic victories at the front line. He concluded his statement with, "I recently said we would bring them rain, but there is a reason to think we will finish them," expressing his viewpoint.