Rossiyada qarovsiz qolgan 11 nafar bola O‘zbekistonga qaytarildi
Ularning vatanga qaytishida bir nechta davlat tashkilotlari birdamlikda harakat qilgan.
'Rossiyada qarovsiz qolgan 11 nafar bola O‘zbekistonga qaytarildi'ning rasmi
Bugun, 29 mart kuni Rossiyada ota-ona qaramog‘isiz qolgan 11 nafar voyaga yetmagan o‘zbekistonlik bola mamlakatga qaytarildi. Bu haqda Ijtimoiy himoya milliy agentligi xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, bolalar Toshkent xalqaro aeroportida qabul qilib olingan. Havo kemasi bortida bolalarga Ichki ishlar vazirligi va Sog‘liqni saqlash vazirligi xodimlari hamrohlik qilgan.
Jarayon davomida O‘zbekistonning Rossiyadagi elchixonasi bolalarni vatanga qaytarish uchun zarur bo‘lgan hujjatlarni tayyorlash va rasmiylashtirish ishlarini o‘z vaqtida amalga oshirgan.
“Bolalar vaqtincha Toshkent shahar IIBB qoshidagi Voyaga yetmaganlarga ijtimoiy-huquqiy yordam ko‘rsatish markaziga joylashtirilib, ularning 4 nafari “Inson” ijtimoiy xizmatlar markazlari tomonidan o‘z oilalariga, 7 nafari esa vasiylik va homiylik tayinlangan holda yaqin qarindoshlariga topshiriladi”, deyiladi xabarda.
Bildirilishicha, voyaga yetmaganlarga ijtimoiy yordam ularning kelgusidagi yashash joylarida ham davom ettiriladi.
'Masjiddagi portlashda halok bo‘lganlarning oilalariga yordam ko‘rsatish maqsadida hukumat komissiyasi tuzildi'ning rasmi