Россияда қаровсиз қолган 11 нафар бола Ўзбекистонга қайтарилди
Бугун, 29 март куни Россияда ота-она қарамоғисиз қолган 11 нафар вояга етмаган ўзбекистонлик бола мамлакатга қайтарилди. Бу ҳақда Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги хабар берди.
Маълум қилинишича, болалар Тошкент халқаро аэропортида қабул қилиб олинган. Ҳаво кемаси бортида болаларга Ички ишлар вазирлиги ва Соғлиқни сақлаш вазирлиги ходимлари ҳамроҳлик қилган.
Жараён давомида Ўзбекистоннинг Россиядаги элчихонаси болаларни ватанга қайтариш учун зарур бўлган ҳужжатларни тайёрлаш ва расмийлаштириш ишларини ўз вақтида амалга оширган.
“Болалар вақтинча Тошкент шаҳар ИИББ қошидаги Вояга етмаганларга ижтимоий-ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш марказига жойлаштирилиб, уларнинг 4 нафари “Инсон” ижтимоий хизматлар марказлари томонидан ўз оилаларига, 7 нафари эса васийлик ва ҳомийлик тайинланган ҳолда яқин қариндошларига топширилади”, дейилади хабарда.
Билдирилишича, вояга етмаганларга ижтимоий ёрдам уларнинг келгусидаги яшаш жойларида ҳам давом эттирилади.

Today, March 29, eleven Uzbek minors who were left without parental care in Russia were returned to their country. This was reported by the National Agency for Social Protection here.
It is reported that the children were received at Tashkent International Airport. Employees of the Ministry of Internal Affairs and the Ministry of Health accompanied the children on board the aircraft.
During the process, the Embassy of Uzbekistan in Russia timely prepared and formalized the necessary documents for the return of the children to the homeland.
“Temporarily, the children were placed in the Social and Legal Aid Center for Minors, located next to the Tashkent City Police Department, where four of them will be returned to their families by the “Human” social services centers, and seven will be handed over to close relatives under guardianship or trusteeship,” the report states.
It is mentioned that social support for the minors will continue at their future places of residence.