“O‘zgidromet” 4-aprel kuni kuzatiladigan ob-havo ma’lumotini e’lon qildi.
Unga ko‘ra, Toshkent shahrida havo biroz bulutli bo‘ladi, kechga tomon biroz yomg‘ir yog‘ishi, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin. Shamol sharqdan 3-8 m/s tezlikda esadi, 10-12 m/s gacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi 12-14 daraja, kunduzi 28-30 daraja bo‘ladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Xorazm viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, ba’zi joylarda yomg‘ir yog‘adi, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 15-20 m/s gacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi 12-17 daraja, kunduzi 20-25 daraja bo‘ladi.
Navoiy va Buxoro viloyatlarida havo biroz bulutli bo‘ladi, kechga tomon ba’zi joylarda yomg‘ir yog‘adi, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 15-20 m/s gacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi 12-17 daraja, kunduzi 27-32 daraja bo‘ladi.
Toshkent, Sirdaryo, Jizzax, Samarqand viloyatlarida havo biroz bulutli bo‘ladi, kechga tomon ba’zi joylarda yomg‘ir yog‘adi, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 15-20 m/s gacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi 10-15 daraja, kunduzi 25-30 daraja bo‘ladi.
Qashqadaryo viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, kechga tomon ba’zi joylarda yomg‘ir yog‘adi, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 15-20 m/s gacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi 12-17 daraja, kunduzi 28-33 daraja bo‘ladi.
Surxondaryo viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 15-20 m/s gacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi 12-17 daraja, kunduzi 28-33 daraja bo‘ladi.
Andijon, Namangan, Farg‘ona viloyatlarida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 5-10 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 10-15 daraja, kunduzi 23-28 daraja bo‘ladi.
Respublikaning tog‘li hududlarida havo biroz bulutli bo‘ladi, ba’zi joylarda yomg‘ir yog‘adi, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ayrim joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi 4-9 daraja iliq, kunduzi 15-20 daraja bo‘ladi.

"Özgidromet" published an observable weather report on 4 April.
According to him, in the city of Tashkent, the weather will be slightly cloudy, there may be some rain towards the evening, thunderstorms. The wind blows from the East at 3-8 m/S, can intensify to 10-12 m / s. The temperature is 12-14 degrees at night and 28-30 degrees during the day.
In the Khorezm region of the Republic of Karakalpakstan, the weather is slightly cloudy, in some places it rains, thunderstorms are possible. The wind blows from the East at 7-12 m/s, in some places it can intensify to 15-20 m / s. The temperature is 12-17 degrees at night and 20-25 degrees during the day.
In Navoi and Bukhara regions, the weather is slightly cloudy, towards the evening there is rain in some places, thunderstorms are possible. The wind blows from the East at 7-12 m/s, in some places it can intensify to 15-20 m / s. The temperature is 12-17 degrees at night and 27-32 degrees during the day.
In Tashkent, Syrdarya, Jizzakh, Samarkand regions, the weather is slightly cloudy, rain falls in some places towards the evening, thunderstorms are possible. The wind blows from the East at 7-12 m/s, in some places it can intensify to 15-20 m / s. The temperature is 10-15 degrees at night and 25-30 degrees during the day.
In the kashkadarya region, the weather is slightly cloudy, towards the evening there is rain in some places, thunderstorms are possible. The wind blows from the East at 7-12 m/s, in some places it can intensify to 15-20 m / s. The temperature is 12-17 degrees at night and 28-33 degrees during the day. In surkhandarya region, the weather is slightly cloudy, precipitation is not expected.
The wind blows from the East at 7-12 m/s, in some places it can intensify to 15-20 m / s. The temperature is 12-17 degrees at night and 28-33 degrees during the day. In the regions of Andijan, Namangan, Fergana, the weather is slightly cloudy, in some places it is variable, precipitation is not expected.
The wind blows from the East at a speed of 5-10 M / s. The temperature is 10-15 degrees at night and 23-28 degrees during the day. In the mountainous regions of the Republic, the weather is slightly cloudy, in some places it rains, thunderstorms can occur. The wind blows from the East at a speed of 7-12 m/s, in some places it can intensify to 13-18 M/s. The temperature is 4-9 degrees warm at night and 15-20 degrees during the day.