O‘zbekistonda sun’iy yomg‘ir texnologiyasi amaliyotga joriy qilinadi
O‘zbekiston tarixida ilk bor yomg‘irni sun’iy yo‘llar bilan yog‘dirish imkonini beruvchi ilg‘or texnologik uskuna ishga tushirildi. Bu muhim tashabbus Navoiy viloyatining Konimex tumanida amalga oshirildi.
Uzoq yillardan beri mintaqada kamyog‘ingarchilik, qurg‘oqchilik va suv yetishmovchiligi dehqonchilik hamda chorvachilik sohalari uchun jiddiy muammo tug‘dirayotgan edi. Tabiat in’omlarining kamayishi mahalliy aholi turmush tarzi va oziq-ovqat xavfsizligiga ham salbiy ta’sir ko‘rsatayotgandi.
Mavjud muammolarni yengish maqsadida tumanda yangi usul tanlandi – atmosferada sun’iy ravishda bulut shakllantirib, yomg‘ir yog‘dirishga qodir zamonaviy qurilma olib kelindi. Mazkur texnologiya O‘zbekistonda birinchi marta ishlatilayotgan bo‘lib, u asosan qurg‘oqchilikka qarshi kurashish va yaylovlarning holatini yaxshilash kabi vazifalarga qaratilgan.
Loyiha Qozog‘istonda joylashgan “International Centre of Climate Change Technologies” (ICCT) markazi bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgani e’tiborga molik. Texnologiya yordamida mahalliy xo‘jaliklar suv zaxiralariga kamroq bog‘liq bo‘ladi, ayniqsa chorva va dehqonchilikda ishlab chiqarish barqarorligi ta’minlanishi mumkin.
Ekolog mutaxassislarning fikricha, ushbu tashabbus nafaqat tabiiy resurslardan oqilona foydalanishni rag‘batlantiradi, balki atrof-muhit muvozanatini saqlash, qishloq xo‘jaligi salohiyatini oshirish va iqlim o‘zgarishlariga moslashish yo‘lida ham muhim qadam hisoblanadi.
Bu innovatsion yondashuv, agar amaliyotda o‘zini oqlasa, boshqa hududlarga ham tatbiq etilishi mumkin.

Artificial rain technology will be implemented in Uzbekistan.
For the first time in the history of Uzbekistan, an advanced technological device that allows for artificial rain has been launched. This important initiative was carried out in the Konimex district of the Navoi region. Read more.
For many years, scarcity, drought, and lack of water have been posing serious problems for agriculture and livestock in the region. The reduction of natural gifts also had a negative impact on the lifestyle of the local population and food security.
To solve existing problems, a new method was chosen in the district – a modern device capable of artificially forming clouds in the atmosphere and causing rain was brought in. This technology, being used for the first time in Uzbekistan, is primarily aimed at combating drought and improving the condition of pastures.
The project is being implemented in collaboration with the “International Centre of Climate Change Technologies” (ICCT) based in Kazakhstan. With the help of this technology, local farms will be less dependent on water reserves, especially in ensuring the stability of livestock and agricultural production.
According to ecological experts, this initiative not only encourages the rational use of natural resources but also plays an important role in preserving the environmental balance, enhancing agricultural potential, and adapting to climate changes.
If this innovative approach proves to be successful in practice, it can be applied to other regions as well.