Aholining dam olishi uchun foydalaniladigan yerlarni xususiylashtirish  taqiqlanadi
Qonun (O‘RQ-1061-son, 05.05.2025 y.) bilan ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi. Bu haqda Adliya vazirligi xabar bermoqda.
Qonun bilan kiritilgan qo‘shimchalarga ko‘ra, davlat mulki bo‘lgan, aholining madaniy-maishiy ehtiyojlarini qondirish va dam olishi uchun foydalaniladigan yerlarni xususiylashtirish yoxud boshqacha tarzda begonalashtirish taqiqlandi.
Ushbu yerlarda binolar va inshootlarni qurish yoki mavjud bino va inshootlarning qurilish maydonlarini kengaytirish, ushbu yerlarning hududini qisqartirishni taqiqlash belgilandi.
Jinoyat kodeksiga kiritilgan qo‘shimchaga ko‘ra, mazkur cheklovlarga rioya etmagan holda yer berish tartibini buzganlik uchun jinoiy javobgarlik kuchaytirilmoqda.
Shuningdek, yer uchastkalaridan ruxsat etilgan foydalanish turlari joriy etilib, ularning asosiy, shartli ruxsat etilgan va yordamchi turlarga bo‘linishi ko‘zda tutildi.
Bundan tashqari, botanika bog‘lari muhofaza etiladigan tabiiy hududlarga kiritildi va ularning hududida o‘simlik dunyosining saqlanib qolishiga tahdid soluvchi har qanday faoliyat taqiqlandi.
'Prezident Sirdaryo viloyatida agrosanoatni rivojlantirish imkoniyatlarini ko‘rsatib o‘tdi'ning rasmi
Jamiyat 05.05.2025 22:22
Prezident Sirdaryo viloyatida agrosanoatni rivojlantirish imkoniyatlarini ko‘rsatib o‘tdi
Viloyatda qishloq xo‘jaligi sohasidagi ishlarni yangi yondashuvlar asosida tashkil etish bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazildi.
'“TOP-100” talik universitetlarga grant asosida o‘qishga kirganlarga “El-yurt umidi” stipendiyasi imtihonlarsiz ajratiladi'ning rasmi
Jamiyat 05.05.2025 21:53
'Xorijga ketayotgan sirdaryolik ayol 7 oylik bolasini ko‘chaga tashlab ketdi'ning rasmi
Jamiyat 05.05.2025 18:26
Xorijga ketayotgan sirdaryolik ayol 7 oylik bolasini ko‘chaga tashlab ketdi
Bolaning cho‘ntagida qoldirilgan xatda farzandining ismi, yoshi va nima sababdan tashlab ketganligi yozilgan.

The law (Uzbekistan Republic Code-1061, dated 05.05.2025) introduced amendments and additions to certain legislative documents. The Ministry of Justice reports this.
According to the amendments made by the law, the privatization or otherwise alienation of lands owned by the state, used to satisfy the cultural and domestic needs of the population and for their leisure, is prohibited.
It was determined to prohibit the construction of buildings and structures on these lands or the expansion of the construction sites of existing buildings and structures, and to reduce the territory of these lands.
According to the addition to the Criminal Code, criminal liability is intensified for distributing land in violation of these restrictions.
Additionally, permitted types of land use were introduced, specifying their main, conditional, and auxiliary categories.
Furthermore, botanical gardens were included in the protected natural areas, and any activity threatening the preservation of plant life within their territories is prohibited.