Merilend universitetining malakali neyroxirurglari jamoasi dunyo tibbiyotida misli ko‘rilmagan muvaffaqiyatga erishdi — ular bemor Karla Floresning orqa miyasidagi xavfli o‘smalardan birini ko‘iz orqali olib tashlashga muvaffaq bo‘lishdi. Ushbu murakkab va hayot uchun xavfli operatsiya qariyb 18 soat davom etdi va natijada o‘sma to‘liq olib tashlandi. Eng muhimi, bemor to‘liq hayotga qaytish imkoniga ega bo‘ldi.
Washington Post nashrining yozishicha, operatsiyani neyroxirurgiya sohasida yuqori obro‘ga ega doktor Muhammad Labib boshqargan.
Bu 19 yoshli Karla Flores uchun hayot bilan o‘lim o‘rtasidagi jang edi. Uning organizmida bir vaqtning o‘zida ikki xil o‘sma aniqlangan: biri — miya sohasida, ikkinchisi esa bo‘yin qismidagi orqa miyaga yaqin joylashgan bo‘lib, falajlik xavfini yuzaga keltirayotgan edi.
Shifokorlar avval boshda miyadagi o‘smani muvaffaqiyatli olib tashlashdi. Biroq orqa miyaga yaqin joylashgan o‘sma murakkab anatomik joylashuvi tufayli yanada og‘ir va xatarli sanaladi. An’anaviy jarrohlik usullari — og‘iz yoki bo‘yin orqali kirish — juda ko‘p asoratlarga olib kelishi mumkin edi. Shu sababli, doktor Labib yechim sifatida ilgari tibbiyotda qo‘llanilmagan, lekin ehtimoliy samarali bo‘lgan innovatsion usulni taklif qildi — ko‘z orqali operatsiya o‘tkazish.
Bu qaror ilmiy jihatdan jiddiy baholanib, uzoq tayyorgarlik talab qildi. Jarrohlar murdalarda mashqlar o‘tkazib, har bir harakatni daqiqasigacha hisoblab chiqishdi. Jamoadagi yana bir yetakchi mutaxassis, doktor Kalpesh Vaxariyaning ta’kidlashicha, operatsiya vaqtida ko‘z tuzilmalariga yetkazilishi mumkin bo‘lgan zararni minimallashtirish juda muhim bo‘lgan.
Murakkab jarayon davomida shifokorlar nafaqat o‘smani ehtiyotkorlik bilan olib tashlashga, balki bemorning ko‘rish qobiliyatini saqlab qolishga ham e’tibor qaratishdi. Ushbu noyob operatsiya vaqtida yuz suyaklariga titanli implantlar joylandi.
Operatsiya muvaffaqiyatli yakunlandi: o‘sma butunlay olib tashlandi, va Karla yana odatiy hayot tarziga qaytish imkoniga ega bo‘ldi.

The team of qualified neurosurgeons at the University of Maryland achieved an unprecedented success in the world of medicine — they successfully removed one of the dangerous tumors from the spinal cord of patient Carla Flores through the eye socket. This complex and life-threatening operation lasted nearly 18 hours and resulted in the complete removal of the tumor. Most importantly, the patient was able to fully return to life.
According to the Washington Post, the operation was led by Dr. Muhammad Labib, who has a high reputation in the field of neurosurgery.
This was a fight between life and death for 19-year-old Carla Flores. Her body had two types of tumors detected at the same time: one in the brain area, and the other was located near the spinal cord in the neck area, posing a risk of paralysis.
Doctors initially succeeded in removing the tumor in the brain. However, the tumor located near the spinal cord was considered more severe and dangerous due to its complex anatomical location. Traditional surgical methods — entering through the mouth or the neck — could have led to many complications. Therefore, Dr. Labib proposed a novel and potentially effective solution not previously used in medicine — performing the surgery through the eye.
This decision was seriously considered from a scientific standpoint and required lengthy preparation. The surgeons practiced on cadavers, calculating every move with precision. According to another leading specialist in the team, Dr. Kalpesh Vaharia, minimizing potential damage to the eye structures during the surgery was very important.
Throughout this complex process, doctors not only carefully removed the tumor but also paid attention to preserving the patient's vision. During this unique operation, titanium implants were placed in the facial bones.
The operation was successfully completed: the tumor was entirely removed, and Carla was able to return to her normal life.