Bugun, 7 may kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasining Innovatsion rivojlanish va axborot texnologiyalari masalalari qo‘mitasida Qonunchilik palatasi deputatlari, Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi va media sohasi ekspertlari, OAV vakillari ishtirokida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Davra suhbati ishtirokchilari tomonidan onlayn-platformalar foydalanuvchilari huquqlari, sohada yuzaga kelayotgan ijtimoiy munosabatlar, zamonaviy chaqiriqlar keng muhoka qilindi .
Qayd etilishicha, O‘zbekistonda bugungi ochiqlik siyosati davrida internet va ijtimoiy tarmoqlar fuqarolarning axborotga bo‘lgan ehtiyojini tezkor qondirish, jamiyatdagi dolzarb muammolarni muhokama qilishda muhim vositaga aylanib bormoqda.
Shu nuqtayi nazardan, onlayn-platformalarning qulayliklari bilan bir qatorda tahdidlarini ham inobatga olgan holda Internet foydalanuvchilarining huquq va manfaatlarini qonun asosida aniq mexanizmlar bilan mustahkamlab qo‘yishning ahamiyati ta’kidlandi.
Davra suhbati davomida Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi mas’ullari ma’lum qilishicha, qator davlat va jamoat tashkilotlari, media-sohasi ekspertlarining o‘rganishlari va izlanishlari, tahlillari asosida hamkorlikda sohani tartibga solishda to‘g‘ridan to‘g‘ri amal qiluvchi yaxlit qonun loyihasi ishlab chiqildi.
Ta’kidlanishicha, loyihaning maqsadi – fuqarolarning onlayn-platformalar va veb-saytlardan foydalanish sohasidagi huquqlarini qonun darajasida mustahkamlash, ularni yolg‘on axborot, nafrat uyg‘otuvchi, zo‘ravonlik va shafqatsizlikni targ‘ib qiluvchi va boshqa turli noqonuniy kontentlardan himoya qilishdan iborat.
Qonun loyihasiga ko‘ra onlayn-platformalar axborot sohasidagi amaldagi qonunchilik sezilarli liberallashtiriladi. Shuningdek, tartibga solishdagi mavjud bo‘shliqlarni bartaraf etishga qaratilgan qator normalar nazarda tutilgan bo‘lib, ularning qabul qilinishi eng avvalo:
Internet tarmog‘ida axborot tarqatish tartiblari borasida huquqiy aniqlik va izchillik ta’minlanadi;
- onlayn-platformalar va veb-sayt egalari uchun O‘zbekistonda faoliyat yuritishning aniq shartlari belgilanadi, ularning biznes modellari uchun shart-sharoitlarni aniq prognozlash imkoniyati yaratiladi;
- axborot sohasi ishtirokchilari, jumladan, onlayn-platformalar, blogerlar, inflyuyenserlar hamda sohani tartibga soluvchi davlat organlari o‘rtasida o‘zaro muloqot va konstruktiv hamkorlik uchun huquqiy asoslar takomillashtiriladi;
- internetdan foydalanish xavfsizligi darajasini oshirish, bolalar sog‘ligiga xavf soluvchi axborotlardan himoya qilish bo‘yicha aniq mexanizmlar yaratiladi;
- foydalanuvchilar o‘z sha’n va qadr-qimmatini kamsituvchi ma’lumotlardan himoyalanish borasida huquqiy kafolatlarga va zarur hollarda vakolatli organning ko‘magidan foydalanish imkoniyati yaratiladi.
Mutaxassislarning e’tiroficha, qonun loyihasida inflyuyenser va blogerlar mas’uliyati ajratilib, blogerlar majburiyatlari sezilarli yengillashtirilmoqda.
Davra suhbatida loyiha bilan kiritilayotgan yangi huquqiy institutlar batafsil ko‘rib chiqildi va uni jamoatchilik muhokamasi qo‘yish to‘g‘risida xulosaga kelindi.

Today, on May 7, a roundtable discussion was held in the Committee on Innovative Development and Information Technologies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, attended by deputies of the Legislative Chamber, representatives of the Agency for Information and Mass Communications, experts in the media sector, and representatives of mass media.
The participants of the roundtable discussed the rights of users of online platforms, the emerging social relationships in the field, and contemporary challenges at length.
It was noted that in the current era of openness policy in Uzbekistan, the internet and social networks are becoming an important tool to promptly satisfy citizens' need for information and to discuss urgent problems in society.
From this point of view, the importance of establishing clear mechanisms by law for protecting the rights and interests of Internet users, taking into account both the conveniences and threats of online platforms, was emphasized.
According to the officials of the Agency for Information and Mass Communications, a comprehensive draft law has been developed in collaboration based on the researches, explorations, and analyses of various state and public organizations, experts in the media sector, aimed at directly regulating the field.
It is emphasized that the purpose of the project is to legally solidify citizens' rights in using online platforms and websites, and to protect them from false information, incitement to hatred, violence, cruelty, and other various illegal content.
According to the draft law, the existing legislation in the information field will be significantly liberalized for online platforms. Also, it contemplates several norms aimed at eliminating existing regulatory gaps, primarily to:
Ensure legal clarity and consistency in the dissemination of information on the internet;
- Define clear conditions for online platforms and website owners to operate in Uzbekistan, creating an opportunity to accurately predict the conditions for their business models;
- Improve the legal foundations for dialogue and constructive cooperation between participants in the information field, including online platforms, bloggers, influencers, and regulatory state authorities;
- Create clear mechanisms for enhancing the safety of internet use, protecting children from harmful information;
- Provide legal guarantees for users to protect their dignity and respect from offensive information, with the possibility to seek assistance from the competent authority in necessary cases.
Experts recognize that the draft law distinguishes the responsibilities of influencers and bloggers, significantly easing the obligations of bloggers.
At the roundtable, the newly introduced legal institutions in the project were thoroughly reviewed, and a conclusion was reached to subject it to public discussion.