Berlin shahrida Ikkinchi jahon urushi tugaganiga 80 yil to‘lishi munosabati bilan katta tadbirlar o‘tkazilmoqda. Biroq bu safar marosimga Rossiya va Belarus diplomatlari taklif qilinmagan. Bu qaror Germaniyaning poytaxti Berlinidagi yirik muzey rahbarlari o‘rtasida ham turli fikrlarni yuzaga keltirdi.
“Bu Rossiya emas, bu – Qizil Armiya edi”
Morits van Dyulmen, Berlinning madaniy loyihalari bilan shug‘ullanuvchi tashkilot (Kulturprojekte Berlin) rahbari shunday dedi: “Albatta, Rossiya muhim rol o‘ynagan. Lekin biz aniq ifoda ishlatishimiz kerak. Natsist Germaniyani mag‘lub etgan – faqat Rossiya emas, balki butun Qizil Armiya edi. Bu armiyada ukrainlar ham bor edi. Biz hozirgi Rossiyani urushdagi ittifoqchilar qatorida eslashdan ehtiyot bo‘lishimiz kerak. Gap aslida – Sobiq Ittifoq (SSSR) haqida ketmoqda.”
“Rossiya hozir urushni oqlamoqda”
Uve Noymerker, Berlin Xolokost qurbonlari xotira jamg‘armasi rahbari: “SSSR urushda eng katta yo‘qotishlarni ko‘rgan. Biroq bugungi Rossiya o‘zini ham qurbon, ham g‘olib sifatida ko‘rsatmoqda. Biz, nemislar, o‘sha davrdagi barcha qurbonlarni – jumladan rossiyaliklarni – eslashimiz kerak. Lekin biz Rossiyaning 2014-yildan buyon Ukrainadagi harakatlarini ochiq tanqid qilishimiz shart. Biz Ukrainani axloqiy, moliyaviy va harbiy jihatdan qo‘llab-quvvatlashimiz kerak.”
“Tanka gul qo‘yishdan bosh tortayotganlar ko‘p”
Yorg Morre, Berlin-Karlshorst muzeyi direktori: “Bu yerga kelib, Qizil Armiyani ozod qiluvchi sifatida eslaydiganlar ko‘p. Lekin ko‘pchilik tank yoniga gul qo‘yishni istamayapti, chunki bu ramz bugungi Rossiyaning xalqaro huquqni buzgan urushini eslatmoqda. Muzeyda bu mavzuda tortishuvlar bo‘lishi aniq.”
“Rossiyani chaqirmaslik to‘g‘ri qaror bo‘ldi”
Yoxannes Tuxel, Germaniya qarshilik harakati xotira markazi rahbari: “Rossiyaning tadbirlarda qatnashmasligi haqida Germaniya Tashqi ishlar vazirligi to‘g‘ri qaror qabul qilgan. Men bu urush qurbonlarini birgalikda eslash imkoni bo‘lmayotganidan afsusdaman.”

Large events are being held in Berlin on the occasion of the 80th anniversary of the end of the Second World War. However, this time, Russian and Belarusian diplomats were not invited to the ceremony. This decision also caused disagreements among the heads of major museums in Berlin, the capital of Germany.
"It was not Russia, it was the Red Army."
Moritz van Dülmen, head of the Berlin Cultural Projects Organization (Kulturprojekte Berlin), said:
"Of course, Russia played an important role. But we need to use a precise expression. The Nazi defeated Germany - not just Russia, but the entire Red Army. There were Ukrainians in this army. We must be cautious of mentioning Russia today as an ally in the war. We are actually talking about the former Union (USSR)."
"Russia is now justifying the war"
Uve Noymerker, Head of the Berlin Holocaust Memorial Foundation:
"The USSR suffered the greatest losses in the war. However, today's Russia presents itself both as a victim and a victor. We, Germans, must remember all the victims of that time - including the Russians. But we must openly criticize Russia's actions in Ukraine since 2014. We must support Ukraine morally, financially, and militarily."
"Many refuse to put a tank of flowers"
Jorg Morre, Director of the Berlin-Karlshorst Museum:
"Many come here and remember the Red Army as a liberator. But many don't want to put flowers next to the tank, because this symbol reminds of today's Russia's war that violates international law. There will certainly be debates on this topic in the museum."
"It was the right decision not to invite Russia"
Johannes Tuchel, Head of the German Resistance Memorial Center:
"The German Ministry of Foreign Affairs made the right decision about Russia's non-participation in the events. I regret that we cannot remember the victims of this war together."