25 aprel kuni Turkiyaning Istanbul shahri aeroportining xalqaro yo‘lovchilarni qabul qilish zalida o‘tkazilgan tekshiruvlar chog‘ida Qozog‘istonning Chimkent shahridan uchib kelgan 3 nafar ayol to‘xtatildi.
Ular o‘zbekistonlik A.B., D.A. va F.K. ekani aytilmoqda. Gumonlanuvchilarning yuklari tekshirilgan, ammo hech narsa topilmagan. Ammo rentgenogrammada ayollarning beli sohasida qattiq jismlar borligi aniqlangan.
Jiddiy shubhalar tufayli gumonlanuvchilar prokuraturaning ko‘rsatmasi bilan rentgen tekshiruvidan o‘tish uchun shifoxonaga olib borilgan. Rentgen nurlari ham ayollarning jinsiy a’zolarida qandaydir narsalar borligini ko‘rsatgan.
Gumonlanuvchilar ayol politsiyachilar nazorati ostida maxsus hududda tintuv qilingan va jinsiy a’zolaridan tillalar olib tashlangan.
Ta’kidlanishicha, ayollarning jinsiy a’zolaridan jami 120 dona turli og‘irlikdagi, umumiy og‘irligi 6 kilogramm 28 gramm bo‘lgan tilla tangalar olingan.
Oltinlar Huquqbuzarliklar profilaktikasi va tergov byurosi guruhlariga topshirilgan. Hodisa yuzasidan tergov davom etmoqda.
Turkiyada oltin kontrabandasi qonunga ko‘ra qattiq jazolanadi. Hatto kichik qoidabuzarliklar ham jiddiy oqibatlarga olib kelishi mumkin, jumladan jarima yoki qamoq jazosi. Mamlakatga qiymati 15 ming AQSH dollarigacha bo‘lgan qimmatbaho metallar va toshlardan yasalgan zargarlik buyumlarini, agar ular tijorat maqsadlarida emas, shaxsiy foydalanish uchun bo‘lsa, bojsiz va soliqsiz olib kirishga ruxsat etiladi.

At Istanbul airport, Uzbek women who hid gold on their bodies were detained.
On April 25, during inspections conducted in the international arrivals hall of Istanbul's airport in Turkey, 3 women arriving from Shymkent city of Kazakhstan were detained.
They are said to be Uzbek nationals A.B., D.A., and F.K. The suspects' luggage was inspected, but nothing was found. However, X-ray scans revealed the presence of solid objects in the women's waist area, as identified.
Due to serious suspicions, the suspects were taken to the hospital for X-ray examinations under the instruction of the prosecution. The X-ray rays also indicated the presence of some objects in the women's genital areas.
The suspects were searched in a special area under the supervision of female police officers, and gold was removed from their genital areas.
It is emphasized that a total of 120 various weight gold coins, weighing a total of 6 kilograms and 28 grams, were retrieved from the women's genital areas.
The gold was handed over to the Crime Prevention and Investigation Bureau teams. The investigation regarding the incident is ongoing.
In Turkey, gold smuggling is strictly punished by law. Even minor violations can lead to serious consequences, including fines or imprisonment. The country allows the tax-free and duty-free import of jewelry made of precious metals and stones valued up to 15,000 US dollars, provided they are not for commercial purposes but for personal use.