Isroil armiyasining G‘azo sektorining turli hududlariga uyushtirgan ommaviy hujumlari oqibatida so‘nggi bir kunda kamida 30 nafar falastinlik halok bo‘ldi, deb xabar berdi "Anadolu"ning tibbiy manbalari.
G‘azo janubidagi Xon Yunusda Isroil harbiy-havo kuchlari tinch aholi yashaydigan uylar va chodirli boshpanalarga 14 marta havo hujumi uyushtirdi. 15 kishi halok bo‘ldi.
Jabaliya qochqinlar lageri g‘arbida, al-Faluja bozori hududida fuqarolik hududiga zarba berilganda yana 5 kishi halok bo‘ldi.
Sektorning markaziy qismida, Dayr-al-Balax va Nusayrat qochqinlar lagerida to‘rtta aviazarba natijasida 8 kishi, jumladan, uch bola va bir ayol halok bo‘ldi.
Isroil artilleriyasi Xon Yunus shimoli-sharqidagi al-Qarar aholi punktini ham o‘qqa tutdi. Bundan tashqari, Nosir shifoxonasi yaqinidagi qo‘riqlanadigan obyektga zarba berilgan, qurbonlar qayd etilmagan. Guvohlar G‘azo shimolidagi Bayt-Laxiya shahriga ham artilleriya hujumi uyushtirilganini ma’lum qilgan.
Isroil armiyasi avvalroq G‘azoda "okkupatsiyani kengaytirish va mustahkamlash" maqsadida quruqlikdagi keng ko‘lamli operatsiya boshlaganini ma’lum qilgandi. Harbiylar falastinliklarga janubga ko‘chish haqida tahdid va chaqiriqlar yozilgan varaqalarni tashlamoqda.
BMT, inson huquqlari tashkilotlari va xalqaro gumanitar agentliklar quruqlikdagi operatsiyaning yanada kengaytirilishi G‘azoda yanada kattaroq gumanitar falokatga olib kelishidan ogohlantirmoqda.
Isroil OAV ma’lumotlariga ko‘ra, anklavning janubiy qismida falastinliklar zo‘ravonlik bilan ko‘chirilganidan so‘ng, Isroil kuchlari cheklangan miqdorda gumanitar yordam tarqatish uchun vaqtinchalik "yig‘ma lagerlar" tashkil qilmoqda. Sun’iy yo‘ldosh tasvirlari Rafah hududida katta maydonlar tozalanganidan dalolat beradi.
So‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, 2023 yil 7 oktyabrda Isroil hujumlari boshlanganidan beri G‘azoda halok bo‘lganlar soni 53 339 kishiga, yaralanganlar soni 121 034 kishiga yetdi.

Massive attacks organized by the Israeli army in various regions of the Gaza Strip resulted in the death of at least 30 Palestinians in the last day, reported medical sources for "Anadolu".
In Khan Younis in the south of Gaza, the Israeli air forces launched 14 air strikes on houses and tent shelters where civilians live. 15 people died.
In the west of the Jabaliya refugee camp, in the area of the al-Falouja market, when a civilian area was hit, another 5 people died.
In the central part of the sector, in the Deir al-Balah and Nuseirat refugee camps, eight people, including three children and a woman, died as a result of four air strikes.
The Israeli artillery shelled the population center of al-Qarara in the northeast of Khan Younis. Moreover, a guarded facility near the Nasser hospital was hit, with no casualties reported. Witnesses have also reported an artillery attack on Beit Lahia city in the north of Gaza.
The Israeli army had previously announced the commencement of a large-scale ground operation in Gaza with the aim of "expanding and consolidating the occupation". Soldiers are dropping leaflets with threats and calls for Palestinians to move south.
The UN, human rights organizations, and international humanitarian agencies warn that the expansion of the ground operation could lead to an even greater humanitarian disaster in Gaza.
According to Israeli media, after the forcible displacement of Palestinians in the southern part of the enclave, Israeli forces are temporarily organizing "collective camps" to distribute a limited amount of humanitarian aid. Satellite images indicate large clearances in the Rafah region.
According to the latest data, since the beginning of the Israeli attacks on October 7, 2023, the number of dead in Gaza has reached 53,339 people, and the number of injured has reached 121,034 people.