Avstraliyadagi neftni qayta ishlash zavodida yong‘in sodir bo‘ldi
Melburn yaqinidagi Gilong shahrida joylashgan Viva Energy’ning Corio neftni qayta ishlash zavodida yirik yong‘in sodir bo‘ldi. Yong‘in 13 soatdan so‘ng o‘chirildi, jabrlanganlar yo‘q.
Zavod mamlakat yoqilg‘isining muhim qismini ta’minlaydi va hozircha qisman ishlamoqda. Hukumat benzin ishlab chiqarishga ta’sir bo‘lishi mumkinligidan ogohlantirdi.
Energetika vaziri Kris Bauen holatni “noqulay vaqtdagi hodisa” deb atadi. Chunki global neft inqirozi fonida mamlakadda yoqilg‘i ta’minoti allaqachon bosim ostida edi.

A major fire occurred at Viva Energy's Corio oil refinery located in the city of Geelong near Melbourne. The fire was extinguished after 13 hours, there were no casualties.
The refinery supplies a significant part of the country's fuel and is currently operating partially. The government warned that gasoline production could be affected.
Energy Minister Chris Bowen called the situation an "incident at an inconvenient time." Because amid the global oil crisis, the country's fuel supply was already under pressure.