Qozog‘iston – O‘zbekiston chegarasidagi "Tajen" va "Dovut Ota" nazorat-o‘tkazish punktlari ta’mirlash ishlari tufayli yana 4 oyga yopildi. Bu haqda Bojxona qo‘mitasi xabar berdi.
Xabarga ko‘ra, Qozog‘iston Respublikasining «Tajen» (O‘zbekiston Respublikasining «Dovut-ota») chegara o‘tkazish punkti orqali shaxslar, yengil avtomobillar, avtobuslar hamda ruxsat etilgan to‘liq vazni 3,5 tonnadan oshmaydigan yuk avtomobillari harakati bo‘yicha joriy yil 1 fevral sanasidan kiritilgan cheklovlar yana joriy yilning 1 sentyabriga qadar uzaytirildi.
Cheklov muddatining uzaytirilishi mazkur o‘tkazish punktlarida muhandislik tarmoqlarini yotqizish, binolarni kapital ta’mirlash, metall konstruksiyalarni o‘rnatish kabi keng ko‘lamli ishlar olib borilayotganligi sababli Qozog‘iston Respublikasi tomonidan jismoniy shaxslar va transport vositalarining xavfsizligini ta’minlash, qurilish va rekonstruksiya ishlarini jadallashtirish maqsadida joriy etilmoqda.
Ruxsat etilgan to‘liq vazni 3,5 tonnadan ortiq bo‘lgan yuk avtomobillari «Tajen» (Qozog‘iston) – “Dovut ota” (O‘zbekiston) chegara o‘tkazish punkti orqali harakatni amalga oshirishlari mumkin.

The closure period of the "Dovut ota" control checkpoint has been extended.
The restriction at the “Dovut ota” border crossing point, which applies to everyone except freight vehicles, has been extended until September 1.
Image of 'The closure period of the "Dovut ota" control checkpoint has been extended.'
Kazakhstan – Uzbekistan border control points "Tajen" and "Dovut Ota" have been closed for another 4 months due to repair works. This was reported by the Customs Committee.
According to the report, the restrictions introduced on February 1st of this year on the movement of individuals, light vehicles, buses, and freight vehicles with a permitted total weight not exceeding 3.5 tons through the border control point "Tajen" (of the Republic of Uzbekistan, "Dovut-ota") have been extended until September 1st of this year.
The extension of the restriction period is due to extensive works being carried out at these crossing points, such as laying engineering networks, major repairs of buildings, and installation of metal structures, aimed at ensuring the safety of individuals and vehicles, and accelerating construction and reconstruction works by the Republic of Kazakhstan.
Freight vehicles with a permitted total weight exceeding 3.5 tons may carry out their movement through the "Tajen" (Kazakhstan) – “Dovut Ota” (Uzbekistan) border control point.
Society 19.05.2025 21:40
Society 19.05.2025 21:03
Image of 'Shavkat Mirziyoyev departed for Budapest.'
Society 19.05.2025 17:46
Shavkat Mirziyoyev departed for Budapest.
The leader of Uzbekistan will also participate in the informal summit of the Organization of Turkic States.
Society 19.05.2025 16:49
Image of 'Airlines that have caused the artificial scarcity of air tickets will be held accountable.'