Strategiyani ishlab chiqish Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST), Birlashgan Millatlar Tashkilotining Bolalar jamg‘armasi (YUNISЕF), Vena xalqaro tibbiyot universiteti va boshqa xalqaro tashkilotlar tomonidan qo‘llab-quvvatlandi.
O‘zbekistonda 2025−2030 yillarda bolalar saratoniga qarshi kurashning asosiy maqsadlari quyidagilardan iborat:
- bolalar saratonini erta bosqichlarda aniqlash holatlari ulushini 65 foizgacha oshirish;
- onkologik va onkogematologik kasalliklarga chalingan bolalarning 1 yillik yashovchanligini 34 foizdan 90 foizgacha, 5 yillik yashovchanligini esa kamida 60 foizgacha oshirish;
- saraton kasalligiga chalingan bolalarni 100 foiz ixtisoslashtirilgan tibbiy yordam bilan qamrab olish.
Strategiyaning ustuvor vazifalariga zamonaviy erta tashxis va davolash dasturlarini amalga oshirish, tibbiyot muassasalari infratuzilmasini takomillashtirish, malakali kadrlar tayyorlash, tibbiy xizmatlarni raqamlashtirish, kompleks monitoring tizimini joriy etish, shuningdek, psixologik-ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash kabilar kiradi.
Uni amalga oshirish loyihasi Samarqand shahridagi va Samarqand viloyatining Ishtixon tumanidagi tibbiyot muassasalarida yo‘lga qo‘yiladi. Zarur sharoitlar yaratilsa, uning qamrovi mamlakatning boshqa hududlarida ham kengayadi.
Bolalar onkologiyasi, gematologiyasi va immunologiyasi xizmatining akademik, ilmiy va kadrlar salohiyatini rivojlantirish hamda mintaqa davlatlari o‘rtasida bolalar onkogematologiyasi bo‘yicha tajriba almashish maqsadida yetakchi Yevropa universitetlari klinikalari ko‘magida davlat muassasasi shaklida Bolalar saratoni bo‘yicha xalqaro akademik hab tashkil etiladi. U Bolalar onkologiyasi, gematologiyasi va immunologiyasi ilmiy-amaliy tibbiyot markazi huzurida bo‘ladi.
Akademik hab ilmiy-ta’lim muassasasi hisoblanadi va unga quyidagi asosiy vazifalar yuklatiladi:
- xalqaro sertifikatlashtirish va uzluksiz tibbiy ta’lim tizimi bo‘yicha ballar to‘plash standartlariga mos keladigan xalqaro ta’lim dasturlarini joriy etish;
- qayta tayyorlash va malaka oshirishni tashkil etish orqali bolalar onkologiyasi, gematologiyasi va immunologiyasi xizmati uchun malakali tibbiy va ilmiy kadrlarni tayyorlash;
- bolalarda onkologik va onkogematologik kasalliklarni erta aniqlash, tashxislash va davolashning zamonaviy usullarini ishlab chiqish va joriy etishga qaratilgan ilg‘or klinik va amaliy tadqiqotlarni tatbiq qilish va innovatsiyalarni joriy etish;
- tibbiyot muassasalarining bolalar onkologiyasi, gematologiyasi va immunologiyasi sohasidagi ilmiy salohiyatni rivojlantirish va mustahkamlash, shuningdek, xalqaro hamkorlikni hamda global akademik va tadqiqot tarmoqlariga integratsiyalashuvni rivojlantirish;
- yetakchi xorijiy farmatsevtika kompaniyalari va tibbiyot markazlari bilan birgalikda Sog‘liqni saqlash vazirligining talablariga muvofiq belgilangan tartibda istiqbolli dori vositalari va davolash metodikalarining klinik sinovlarini o‘tkazish;
- strategik rejalashtirish va profilaktik chora-tadbirlar ishlab chiqish uchun bolalar saratoni bilan kasallanishning epidemiologik tendensiyalarini tahlil qilish va prognozlash.
2028 yil 1 yanvarga qadar respublikada ishlab chiqarilmaydigan va belgilangan tartibda tasdiqlangan ro‘yxatlar bo‘yicha akademik hab uchun olib kiriladigan o‘quv va ilmiy laboratoriya jihozlari, kompyuter texnikasi, mul’timedia mahsulotlari, o‘quv va ilmiy-metodik adabiyotlar, inventar va moddiy-texnika resurslari bojxona to‘lovlaridan ozod qilinadi. Qo‘shilgan qiymat solig‘i va bojxona rasmiylashtiruvi yig‘imlari bundan mustasno.
1 iyulga qadar "Elektron sog‘liqni saqlash" axborot tizimida onkologik va onkogematologik kasalliklarga chalingan bolalarni ro‘yxatga olish, tashxislash, davolash, dispanser kuzatuvi hamda yo‘naltirish jarayonlarini o‘z ichiga olgan bemorlarning raqamlashtirilgan marshruti joriy etiladi. Unda shifokor qabuliga masofadan yozilish hamda onlayn konsul’tatsiyalar o‘tkazish imkoniyati mavjud bo‘ladi.

An international academic hub for pediatric cancer will be established in Uzbekistan.
With the assistance of the leading European universities' clinics, a Scientific and Practical Medical Center for Pediatric Oncology, Hematology, and Immunology will be opened.
Image of 'An international academic hub for pediatric cancer will be established in Uzbekistan.'
President Shavkat Mirziyoyev signed a decree on measures to implement the national strategy to combat childhood cancer in 2025—2030 decision .
The strategy development was supported by the World Health Organization (WHO), United Nations Children's Fund (UNICEF), Vienna International Medical University, and other international organizations.
In Uzbekistan, the main goals for fighting childhood cancer during 2025−2030 include:
• increasing the cases of early detection of childhood cancer to 65 percent;
• improving the 1-year survival of children with oncologic and oncohematologic diseases from 34 percent to 90 percent, and the 5-year survival to at least 60 percent;
• providing 100 percent of children suffering from cancer with specialized medical care.
The priority tasks of the strategy include implementing modern early diagnosis and treatment programs, improving the infrastructure of medical institutions, training qualified personnel, digitizing medical services, introducing a comprehensive monitoring system, as well as psychological and social support.
The project implementation will start in medical institutions in Samarkand city and in the Ishtikhon district of Samarkand region. If the necessary conditions are created, its coverage will expand to other regions of the country.
To develop and share experiences in pediatric oncology, hematology, and immunology among regional countries, an international academic hub for childhood cancer will be established in the form of a state institution, in collaboration with leading European university clinics. It will be located at the Scientific and Practical Medical Center for Pediatrics, Oncology, Hematology, and Immunology.
The academic hub is considered a scientific-educational institution and is assigned the following main tasks:
• implementing international educational programs that align with international certification and continuous medical education point collection standards;
• training qualified medical and scientific personnel for services in pediatric oncology, hematology, and immunology through organization of retraining and advanced training;
• conducting advanced clinical and practical research aimed at developing and implementing modern methods for the early detection, diagnosis, and treatment of oncologic and oncohematologic diseases in children, and introducing innovations;
• developing and strengthening the scientific potential in pediatric oncology, hematology, and immunology at medical institutions, as well as promoting international cooperation and integration into global academic and research networks;
• conducting clinical trials of promising medicines and treatment methods in accordance with the requirements of the Ministry of Health, in cooperation with leading foreign pharmaceutical companies and medical centers;
• analyzing and forecasting epidemiological trends in childhood cancer incidence for strategic planning and development of preventive measures.
By January 1, 2028, academic hub purchases of educational and scientific laboratory equipment, computer technology, multimedia products, educational and scientific-methodological literature, inventory, and material-technical resources not produced in the republic and approved in an established order will be exempt from customs duties. Value-added tax and customs clearance fees are an exception.
By July 1, a digitized patient pathway including registration, diagnosis, treatment, dispensary observation, and referral processes for children with oncologic and oncohematologic diseases will be introduced in the "Electronic Health" information system. It will enable remote appointment scheduling and online consultations.
By the end of 2025, artificial intelligence technologies will be implemented within the framework of implementing the strategy project.