9 iyun kuni Ko‘ksaroy qarorgohida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Slovakiya Respublikasi Bosh vaziri Robert Fitsoning muzokaralari bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
O‘zbekiston va Slovakiya o‘rtasidagi amaliy hamkorlikni yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv avvalida davlatimiz rahbari ushbu tashrif ko‘p qirrali O‘zbekiston-Slovakiya munosabatlari tarixida sifat jihatidan yangi bosqichni boshlab berishini alohida ta’kidladi.
Hamkorlik barcha yo‘nalishlarda jadal rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Tashqi ishlar vazirliklari darajasida konstruktiv siyosiy muloqotlar yo‘lga qo‘yildi, ishbilarmonlik va gumanitar almashinuvlar faollashdi.
Tovar ayirboshlash ortib bormoqda. May oyida Hukumatlararo komissiyaning birinchi yig‘ilishi samarali o‘tkazildi. Kooperatsiyaning qator yangi yo‘nalishlari va loyihalari ustida ish olib borilmoqda.
Zamonaviy tahdidlar va oldindan aytib bo‘lmaydigan xalqaro vaziyatni hisobga olib, tashqi siyosiy idoralar, shu jumladan Yevropa institutlari bilan sheriklik doirasida tizimli hamkorlik qilish, muvofiqlashtirish va qo‘llab-quvvatlash muhimligi qayd etildi.
Tovar ayirboshlashni ko‘paytirish, eng avvalo, o‘zaro yetkazib berilayotgan mahsulot turlarini kengaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekistondan to‘qimachilik, qishloq xo‘jaligi, elektrotexnika, kimyo mahsulotlari, polimerlar, Slovakiyadan esa kauchuk, avtomobil qismlari, farmatsevtika va boshqa sanoat tovarlarini yetkazib berish shular jumlasidan.
Texnik jihatdan tartibga solish va metrologiya sohalarida imzolanadigan bitimlarni amalga oshirish doirasida texnik to‘siqlarni bartaraf etish va kvant etaloni laboratoriyasini ishga tushirish muhimligi qayd etildi.
Slovakiyaning yetakchi kompaniyalari bilan sanoat kooperatsiyasi bo‘yicha keng ko‘lamli dasturni tayyorlash, jumladan, agrosanoat majmui, avtomobillar uchun butlovchi qismlarni mahalliylashtirish, farmatsevtika mahsulotlarini ishlab chiqarish, "yashil" energetika va turizm loyihalarini amalga oshirish yuzasidan kelishuvga erishildi.
Raqamli yechimlarni joriy etish va startap investitsiyalar sohasida katta imkoniyatlar mavjud. Shu ma’noda, IT startaplarini akseleratsiya qilish bo‘yicha qo‘shma venchur fondini tashkil etish masalasi ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, qo‘shma loyihalarni qo‘llab-quvvatlash uchun mavjud moliyaviy vositalardan keng foydalanish taklif etildi.
Gumanitar sohada ta’lim va akademik almashinuvni rivojlantirishdan ikki tomon ham manfaatdor ekani tasdiqlandi. Qo‘shma tadqiqot dasturlarini, shu jumladan Bratislavadagi Komenskiy universiteti ishtirokida yo‘lga qo‘yish yuzasidan kelishuvga erishildi.
Tomonlar o‘zaro ko‘rgazmalar, kino namoyishlari, konsertlar, shuningdek, muzey ishi sohasidagi loyihalarni o‘tkazishni nazarda tutuvchi Madaniyat sohasida hamkorlik dasturini qabul qilishga kelishib oldilar.
Tashkillashtirilgan mehnat migratsiyasi masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Slovakiya tomoni ushbu sohada tizimli hamkorlikni yo‘lga qo‘yishdan manfaatdor ekani ta’kidlandi.
Xalqaro ahamiyatga molik masalalar, jumladan, ko‘p tomonlama maydonlarda o‘zaro qo‘llab-quvvatlash yuzasidan ham fikr almashildi.
Qabul qilingan qaror va kelishuvlarni o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirish maqsadida ikki mamlakat hukumatlari tomonidan keng qamrovli "yo‘l xaritasi" qabul qilinishi haqida kelishib olindi.

On June 9, at the Kok Saroy residence, negotiations took place between the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, and the Prime Minister of the Slovak Republic, Robert Fico. The President's press service reported this.
The pressing issues of further developing practical cooperation between Uzbekistan and Slovakia were discussed.
At the beginning of the meeting, our state leader specifically emphasized that this visit marks the beginning of a new phase in the multifaceted Uzbekistan-Slovakia relations in terms of quality.
It was noted with satisfaction that cooperation is rapidly developing in all directions. Constructive political dialogues have been established at the level of foreign ministries, and business and humanitarian exchanges have been activated.
Trade exchanges are increasing. The first meeting of the Intergovernmental Commission was efficiently held in May. Work is being carried out on a number of new directions and projects for cooperation.
Taking into account modern threats and the unpredictable international situation, the importance of systematic cooperation, coordination, and support within the framework of partnership with foreign political institutions, including European institutions, was noted.
Particular attention was given to expanding the types of products being mutually supplied to increase trade exchanges.
Exports from Uzbekistan include textiles, agriculture, electrotechnical, chemical products, polymers, and from Slovakia include rubber, automobile parts, pharmaceuticals, and other industrial goods.
The importance of eliminating technical barriers and launching a quantum standards laboratory within the scope of implementing agreements on technical regulation and metrology was noted.
An agreement was reached on preparing a comprehensive program for industrial cooperation with leading Slovak companies, including projects in the agro-industrial complex, localization of automotive components, production of pharmaceutical products, "green" energy, and tourism projects.
Great opportunities exist in implementing digital solutions and the field of startup investments. In this context, the issue of establishing a joint venture fund for accelerating IT startups was considered.
It was suggested to make extensive use of existing financial resources to support joint projects.
Both parties confirmed their interest in developing educational and academic exchanges in the humanitarian field. An agreement was reached to launch joint research programs, including participation by Comenius University in Bratislava.
The parties agreed to adopt a cooperation program in the field of culture, envisaging the holding of exhibitions, film screenings, concerts, as well as projects in the field of museum activities.
Special attention was paid to the issues of organized labor migration. The Slovak side stressed its interest in establishing systematic cooperation in this area.
International issues of global significance, including mutual support in multilateral venues, were also discussed.
The two countries’ governments agreed to adopt a comprehensive "roadmap" to timely and efficiently implement the adopted decisions and agreements.