Gonkongda oxirgi “prodemokratik”partiya tarqatildi
Partiya a’zolarining aytishicha, ular uzoq yillardan buyon siyosiy erkinlik uchun kurash olib borgan, biroq 2020 yilda kuchga kirgan milliy xavfsizlik to‘g‘risidagi qonun ularga bosimni keskin kuchaytirgan. Qonun qabul qilinganidan so‘ng Gonkongda Pekinga qarshi uyushtiriladigan har qanday chiqishlar “terrorchilik”, “ajralib chiqishga da’vat” yoki “davlatga qarshi harakatlar” deb baholanmoqda.
Ma’lumot uchun, 2024 yilda qonun yanada kuchaytirildi: unga ko‘ra, davlatga qarshi har qanday harakat umrbod qamoq jazosigacha olib kelishi mumkin.
Sotsial-demokratlar ligasining tarqatilishi bilan Gonkongda rasmiy muxolifat butkul yo‘qoldi. Aytish kerakki, bu so‘nggi ikki yil ichida o‘zini o‘zi tarqatgan uchinchi siyosiy partiya bo‘ldi.
Eslatib o‘tamiz, Gonkong 1997 yilgacha Buyuk Britaniya mustamlakasi bo‘lgan va unga nisbatan “bir davlat – ikki tizim” siyosati amal qilgan. Ammo so‘nggi yillarda Pekin ushbu erkinliklarni bosqichma-bosqich yo‘qqa chiqarmoqda.

The last "pro-democratic" party in Hong Kong has been disbanded.
As a result of China's political pressure in Hong Kong, the last pro-democratic political structure in the country — the Social Democrats League has ceased its activities. This was announced to the media by the organization's leader Chan Po Yin.
According to the party members, they have been fighting for political freedom for many years, but the national security law that came into effect in 2020 has significantly increased the pressure on them. Since the law was enacted, any protests against Beijing in Hong Kong are deemed as “terrorism”, “secessionism”, or “actions against the state”.
For your information, the law was further strengthened in 2024: according to it, any actions against the state could lead to a life imprisonment sentence.
With the dissolution of the Social Democrats League, the official opposition in Hong Kong has completely disappeared. It should be noted that this is the third political party that has self-dissolved in the past two years.
Let us remind you that Hong Kong was a British colony until 1997 and the “one country, two systems” policy was applied to it. However, in recent years, Beijing has been gradually eradicating these freedoms.