Aviahalokat oqibatida samolyot bortida bo‘lgan 241 kishi halok bo‘lgan, u qulagan joyda ham o‘nlab insonlar vafot etgandi.
Reuters'ning yozishicha, dastlabki hisobotga ko‘ra, samolyot halokatidan avval kabinada chalkashlik yuz bergan. Chunki bortda dvigatel yoqilg‘isini uzish tugmalari deyarli bir vaqtning o‘zida ishga tushib, dvigatellarga yoqilg‘i yetib borishi to‘xtagan. Bu haqda Hindistonning halokatlarni tergov qilish bo‘yicha rasmiy idorasi e’lon qilgan hisobotda so‘z boradi.
Samolyot havoga ko‘tarilishi bilanoq, kuzatuv kamerasi zaxira energiya manbai – RAM havo turbinasining ishga tushganini qayd etgan. Bu esa dvigatellardan quvvat uzilgani belgisi edi.
Amerikalik aviatsiya eksperti Jon Nensning ta’kidlashicha, oddiy sharoitda uchuvchi parvoz paytida hech qachon bu tugmalarni o‘chirmaydi, ayniqsa samolyot ko‘tarila boshlaganida. Tugmalarni «cutoff» rejimiga o‘tkazish dvigatellarni deyarli darhol o‘chiradi. Odatda bu faqat samolyot aeroportda to‘xtagandan so‘ng yoki favqulodda holatlarda – masalan, dvigatelda yong‘in chiqsa – amalga oshiriladi. Hisobotda esa favqulodda holat bo‘lgani haqida hech qanday dalil yo‘q.

As a result of the aviation accident, 241 people on board the aircraft were killed, and dozens more died at the crash site.
According to Reuters, initial reports indicate that there was confusion in the cockpit before the plane crash. This was because the fuel cutoff switches for the engines were activated almost simultaneously, causing the fuel supply to the engines to stop. This is mentioned in a report released by India's official agency for investigating accidents.
As soon as the plane took off, the surveillance camera recorded the activation of the auxiliary power unit—the RAM air turbine. This was a sign that power had been cut off from the engines.
According to American aviation expert John Nance, under normal circumstances, pilots never turn off these switches during flight, especially when the plane is taking off. Switching the buttons to "cutoff" mode almost immediately shuts down the engines. Typically, this is only done after the plane has landed at the airport or in emergency situations—for example, if there is a fire in the engine. However, the report provides no evidence of any emergency situation.