Afg‘onistondagi “Tolibon” muvaqqat hukumati kiyim-kechak kiyish qoidalarini buzgan ayol va qizlarni hibsga olishni boshladi. Bu haqda “Euronews” xabar berdi.
BMTning Afg‘onistondagi missiyasi joriy yilning 16-19 iyul kunlari Qobulda hijob yoki islomiy ro‘mol o‘rash bo‘yicha ko‘rsatmalarga amal qilmagan “ko‘p sonli” ayol va qizlarning hibsga olinishidan xavotirda ekanini bildirgan. Ammo hibsga olinganlarning soni, yoshi va qayerda saqlanayotgani haqida ma’lumot berilmagan.
“Ushbu tadbirlar ayollar va qizlarni yanada izolyatsiya qilish, qo‘rquv muhitini yaratish va jamoatchilik ishonchini yo‘qotishga xizmat qiladi”, deyiladi tashkilot munosabatida.
BMT missiyasi “Tolibon” hukumatini ayollar va qizlarning inson huquqlari va asosiy erkinliklarini cheklovchi “siyosat va amaliyotlarni”, jumladan, ularning 6-sinfdan keyin ta’lim olishini taqiqlashni bekor qilishga chaqirdi.
2022 yilning may oyida “Tolibon” ayollarni faqat ko‘zlarini ko‘rsatishga chaqiruvchi farmon chiqardi. Farmonga ko‘ra, ular boshdan-oyoq burqa kiyib yurishi kerak.
2024 yilning yanvarida muvaqqat hukumatning axloq va odob vazirligi Afg‘oniston poytaxtida ayollarni “hijobni noto‘g‘ri kiygani” uchun hibsga olganini ma’lum qilgan edi.

The Taliban interim government in Afghanistan has begun detaining women and girls who violate clothing rules. This was reported by "Euronews."
The UN mission in Afghanistan expressed concern over the "numerous" detentions of women and girls in Kabul from July 16-19 of this year for not following instructions regarding the hijab or Islamic headscarf. However, no information was provided on the number, age, or location of those detained.
"These measures further isolate women and girls, create an atmosphere of fear, and undermine public trust," the organization stated.
The UN mission called on the Taliban government to revoke "policies and practices" that restrict the human rights and fundamental freedoms of women and girls, including banning their education beyond the 6th grade.
In May 2022, the Taliban issued a decree requiring women to cover everything except their eyes. According to the decree, they must wear a full-body burqa.
In January 2024, the interim government's Ministry for the Promotion of Virtue and Prevention of Vice announced the detention of women in the Afghan capital for "incorrect hijab wearing."
The ministry's press secretary, Abdul Ghafar Farooq, did not provide details on how many women were detained.