Suriyalik rasmiylar Turkiyadan o‘z mudofaa salohiyatini kuchaytirish va terrorchilikka qarshi kurashish bo‘yicha rasmiy yordam so‘radi. Bu haqda Turkiya Mudofaa vazirligidagi manbalarga tayanib, TRT Haber telekanali xabar berdi.
“Suriyalik rasmiylar Turkiyadan rasmiy ravishda yordam so‘radi – bu yordam, asosan, mudofaa imkoniyatlarini mustahkamlash va ISHID boshchiligidagi terroristik guruhlarga qarshi kurashish bo‘yicha bo‘ladi”, deyiladi xabarda.
Turkiya Mudofaa vazirligi esa Suriyaga yordam berishi va mamlakatni doimgidek qo‘llab-quvvatlashini bildirgan.
“Turkiya Suriyaning hududiy yaxlitligini saqlash, mamlakatda barqarorlikni ta’minlash va terrorchi tashkilotlarga qarshi kurashish masalalarida qat’iy pozitsiyada qolmoqda”, deyiladi xabarda.
OAVlar hozircha Suriyaga qanday uslubda yordam ko‘rsatilishi, mamlakat hududiga qo‘shin kiritish imkoniyati haqida aniq ma’lumot bermagan.

Syrian officials have officially requested assistance from Turkey to strengthen their defense capabilities and combat terrorism. This was reported by TRT Haber TV channel, citing sources from the Turkish Ministry of Defense here.
"Syrian officials have formally requested assistance from Turkey—this aid will primarily focus on strengthening defense capabilities and combating terrorist groups led by ISIS," the report states.
The Turkish Ministry of Defense has stated that it will provide assistance to Syria and continue to support the country as always.
"Turkey remains firm in its position on preserving Syria's territorial integrity, ensuring stability in the country, and combating terrorist organizations," the report says.
Media outlets have not yet provided specific details on how assistance will be delivered to Syria or the possibility of military entry into the country's territory.