Unda keltirilishicha, "Vazir o‘rinbosari "bosh rejaga o‘zgartirish kiritilmaydi", deganda tadbirkorning o‘zgartirish kiritilishi rejalashtirilgan "korreksiyasi" haqidagi fikriga javob bergan. Tadbirkorning taklifi yoki tadbirkor g‘oyasi bilan bosh reja o‘zgartirilmaydi. Balki bosh reja doimiy takomillashib boradigan jarayon.
Qayd etish lozimki, vazir o‘rinbosari shaharning bosh rejasi takomillashuvi haqida gapirmagan. Tadbirkor nazarda tutgan shaxsiy manfaatidagi ma’lum bir o‘zgarishni nazarda tutgan.
Bosh rejani ishlab chiqishda ilmiy asoslar, shaharsozlik talablari va jamoatchilik fikri ustuvor ahamiyat kasb etadi. 1969 yilda tashkil etilgan "Toshkentboshplanliti" instituti ushbu jarayonda doimiy ravishda ilmiy izlanishlar olib boradi va doimiy ravishda Toshkent va Samarqand shaharlarining bosh rejalarini takomillashtirib boradi.
Jurnalistning materialida keltirilgan vaziyatda boshqarma boshlig‘i Aziz Xalilov ham bosh rejalar doimiy sikl asosida yangilanib borishi va institut tomonidan ilmiy ishlanmalar olib borilishini ta’kidlagan. Vazir o‘rinbosarining tadbirkorlarning takliflari asosida alohida hududlarni bosh rejasiga o‘zgartirish kiritish bo‘yicha vakolati yo‘q.
Tadbirkordan kelib tushgan taklif yoki buyurtma asosida bosh rejaga o‘zgartirish kiritilmaydi. Vazir o‘rinbosarining javobi boshqarma boshlig‘ining fikrini rad etmaydi. Aksincha to‘ldiradi. Bosh reja tadbirkorning fikri bilan o‘zgaradigan hujjat hisoblanmaydi", deya izoh bergan vazirlik.

According to the report, the Deputy Minister responded to the entrepreneur's opinion about the planned "correction" regarding the introduction of changes by stating, "No changes will be made to the master plan." The entrepreneur's proposal or idea does not alter the master plan. Rather, the master plan is a process that is constantly being improved.
It should be noted that the Deputy Minister did not speak about the improvement of the city's master plan. The entrepreneur had in mind a specific change related to personal interests.
Scientific foundations, urban planning requirements, and public opinion hold paramount importance in the development of the master plan. The "Toshkentboshplanliti" Institute, established in 1969, continuously conducts scientific research and consistently improves the master plans of Tashkent and Samarkand.
In the situation described in the journalist's material, the head of the department, Aziz Khalilov, also emphasized that master plans are regularly updated in a continuous cycle and that the institute carries out scientific developments. The Deputy Minister does not have the authority to introduce changes to the master plan based solely on entrepreneurs' proposals for specific areas.
Changes to the master plan are not made based on an entrepreneur's proposal or order. The Deputy Minister's response does not contradict the department head's opinion. On the contrary, it complements it. The ministry clarified, "The master plan is not a document that changes based on an entrepreneur's opinion."