Open AI foydalanuvchilar bilan nozik mavzularda muloqot qilishda mas’uliyatni oshirishga qaratilgan ChatGPT xulq-atvor modelining yangilanishini e’lon qildi. Endi chat-bot “juftidan ajralish kerakmi” kabi shaxsiy yoki hissiy so‘rovlarga to‘g‘ridan-to‘g‘ri maslahat bermaydi. Bu haqda Business Insider xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, bundan buyon tizim ajralish bo‘yicha maslahatlar o‘rniga vaziyatni turli tomonlardan ko‘rib chiqishni taklif etadi, yo‘naltiruvchi savollar beradi va shaxsiy fikrni shakllantirishga yordam beradi.
Kompaniyaning ta’kidlashicha, o‘zgarishlarning maqsadi murakkab hayotiy vaziyatlarda ChatGPTning foydaliligini oshirish. OpenAI avvalgi yangilanish davomida model haddan tashqari kelishuvchan bo‘lib qolganini tan olgan. Bu xatti-harakatlar endi tuzatilgan.
Bundan tashqari, uzoq davom etadigan suhbatlarda ChatGPT foydalanuvchiga tanaffus qilish kerakligini eslatib turishni boshlaydi. Bunday tavsiyalarni berish usuli iloji boricha tabiiy bo‘lishi va bezovtalikka sabab bo‘lmasligi uchun takomillashtiriladi.

Andy ChatGPT does not answer questions like "should we break up."
OpenAI announced an update to ChatGPT's behavior model aimed at increasing responsibility in user interactions on sensitive topics. Now, the chatbot does not provide direct advice on personal or emotional questions like "should I break up." This was reported by Business Insider.
It is noted that from now on, instead of breakup advice, the system will suggest considering the situation from different perspectives, ask guiding questions, and help form personal opinions.
The company emphasized that the goal of the changes is to enhance ChatGPT's usefulness in complex life situations. OpenAI previously acknowledged that during earlier updates, the model became overly agreeable. These behaviors have now been corrected.
Additionally, in prolonged conversations, ChatGPT will now remind users to take breaks. The method of delivering such recommendations is being refined to feel as natural as possible and avoid causing annoyance.