Solıq qo‘mitasi qarori bilan professional va oliy ta’lim muassasalarida ta’lim olish uchun to‘lanadigan mablag‘larga solıq bo‘yicha beriladigan imtiyoz tartibiga o‘zgartirishlar kiritildi.
Endi oliy ta’lim muassasalari uchun ota-onalar kontrakt to‘lovi qilganda farzandining yoshidan qat’iy nazar, daromad solig‘idan imtiyoz beriladi.
Solıq kodeksiga muvofiq fuqarolarning solıq solinadigan ish haqi va boshqa daromadlarining oliygohlarda o‘zi, farzandlari, shuningdek 26 yoshga to‘lmagan er va xotinining yo‘naltiriladigan to‘lovlariga jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘i solinmaydi.
Shuningdek, o‘zi, farzandlari yoki er va xotinining o‘qishi uchun mablag‘ to‘laganda solıq chegirmasi ta’lim oluvchiga, uning ota-onalariga hamda yigirma olti yoshga yetmagan rafiqasi yoki eriga beriladi.

Changes have been introduced to the tax benefits system for payments made for education in professional and higher education institutions by the decision of the Tax Committee.
Now, for higher education institutions, when parents make contract payments, a personal income tax exemption is granted regardless of the child's age.
According to the Tax Code, personal income tax is not levied on the taxable wages and other incomes of citizens directed toward payments for themselves, their children, as well as their spouses under 26 years of age in higher education institutions.
Additionally, a tax deduction is granted to the student, their parents, or their spouse under 26 years of age when payments are made for their own education, their children's education, or their spouse's education.