Ukrainaning gʻarbida joylashgan Lvov shahri Rossiya tomonidan dronlar va raketalar yordamida oʻqqa tutildi.
Viloyat harbiy maʼmuriyati rahbari Maksim Kozitskiyning maʼlum qilishicha, hujum oqibatida bir kishi halok boʻlgan, ikki kishi yaralangan. Lvov meri Andrey Sadovoyga koʻra, Yelena Stepanovna koʻchasi atrofida oʻnlab xonadonlar zararlangan.
Shuningdek, Ukraina, Slovakiya, Vengriya va Ruminiya chegarasiga yaqin joylashgan Mukachevo shahrida ham hujum qayd etilgan.
Mahalliy hokimiyatga koʻra, raketa zarbasi sanoat korxonalaridan biriga toʻgʻri kelgan. 12 kishi jarohat olib, shifoxonaga murojaat qilgan.

The Russian army targeted Western Ukraine — there are casualties in Lviv.
The city of Lviv, located in western Ukraine, came under fire from Russia using drones and missiles.
According to the head of the regional military administration, Maksym Kozytskyi, one person was killed and two were wounded as a result of the attack. According to Lviv Mayor Andriy Sadovyi, dozens of households were damaged around Yelena Stepanivna Street.
An attack was also reported in the city of Mukachevo, located near the border of Ukraine with Slovakia, Hungary, and Romania.
According to local authorities, a rocket strike hit one of the industrial enterprises. Twelve people were injured and sought medical attention.