Sankt-Peterburgda 5 nafar o'zbekistonlik ommaoviy mushtlashuvda gumonlanib hibsga olindi
'Sankt-Peterburgda 5 nafar o'zbekistonlik ommaoviy mushtlashuvda gumonlanib hibsga olindi'ning rasmi
Rossiyaning Sankt-Peterburg shahrida 22 yoshdan 40 yoshgacha bo‘lgan 5 nafar O‘zbekiston fuqarosi ommaoviy mushtlashuv ishtirokchisi sifatida qo‘lga olindi. Mushtlashuv 20 sentyabr kuni tungi vaqtda Grecheskiy turar-joy hududidagi do‘konda boshangan.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, janjal migratsiya qonunchiligini buzgan o‘zbekistonlik ayol sotuvchi bilan bog‘liq muammo ortidan yuzaga kelgan. Jabrlanuvchi ham O‘zbekiston fuqarosi bo‘lib, u kaltaklangan sababli shifokorlarga murojaat qilgan.

Five Uzbek nationals suspected in a mass brawl were detained in St. Petersburg.
Five citizens of Uzbekistan aged 22 to 40 were detained as participants in a mass brawl in the city of Saint Petersburg, Russia. The brawl began on the night of September 20th in a store located in the Grechesky residential area.
According to preliminary information, the conflict arose over an issue related to a female salesperson from Uzbekistan who had violated migration laws. The victim is also a citizen of Uzbekistan and sought medical attention due to being beaten.
A video recording of the incident spread on social networks, sparking widespread discussions. An investigation is currently underway.