“O‘zgidromet” ertaga, 17 oktyabr kuni kuzatiladigan ob-havo ma’lumotini e’lon qildi.
Unga ko‘ra, Toshkent shahrida havo biroz bulutli, vaqti-vaqti bilan o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 3–8 metr/sekund tezlikda esadi. Harorat kechasi 13–15 daraja, kunduzi 25–27 daraja bo‘ladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7–12 metr/sekund tezlikda esadi. Harorat kechasi 5–10 daraja, kunduzi 20–25 daraja bo‘ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatlarida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7–12 metr/sekund tezlikda esadi. Harorat kechasi 8–13 daraja, kunduzi 23–28 daraja bo‘ladi.
Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatlarida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7–12 metr/sekund tezlikda esadi. Harorat kechasi 10–15 daraja, kunduzi 23–28 daraja bo‘ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7–12 metr/sekund tezlikda esadi. Harorat kechasi 10–15 daraja, kunduzi 25–30 daraja bo‘ladi.
Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlarida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 5–10 metr/sekund tezlikda esadi. Harorat kechasi 10–15 daraja, kunduzi 23–28 daraja bo‘ladi.
Respublikaning tog‘li hududlarida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7–12 metr/sekund tezlikda esadi. Harorat kechasi 7–12 daraja, kunduzi 18–23 daraja bo‘ladi.

"Uzhydromet" announced the weather forecast for tomorrow, October 17.
According to it, in Tashkent city, the weather will be slightly cloudy, occasionally variable, no precipitation is expected. The wind will be easterly at 3-8 meters/second. The temperature at night will be 13-15 degrees, during the day 25-27 degrees.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be slightly cloudy, variable in some places, no precipitation is expected. The wind will be easterly at 7-12 meters/second. The temperature at night will be 5-10 degrees, during the day 20-25 degrees.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be slightly cloudy, variable in some places, no precipitation is expected. The wind will be easterly at 7-12 meters/second. The temperature at night will be 8-13 degrees, during the day 23-28 degrees.
In Tashkent, Syrdarya, Jizzakh, and Samarkand regions, the weather will be slightly cloudy, variable in some places, no precipitation is expected. The wind will be easterly at 7-12 meters/second. The temperature at night will be 10-15 degrees, during the day 23-28 degrees.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be slightly cloudy, variable in some places, no precipitation is expected. The wind will be easterly at 7-12 meters/second. The temperature at night will be 10-15 degrees, during the day 25-30 degrees.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be slightly cloudy, variable in some places, no precipitation is expected. The wind will be easterly at 5-10 meters/second. The temperature at night will be 10-15 degrees, during the day 23-28 degrees.
In the mountainous areas of the Republic, the weather will be slightly cloudy, variable in some places, no precipitation is expected. The wind will be easterly at 7-12 meters/second. The temperature at night will be 7-12 degrees, during the day 18-23 degrees.