O‘zbekistonga visasiz kirish huquqiga ega davlatlar ro‘yxati 7 taga ko‘paydi
Oʻzbekiston hukumatining qaroriga koʻra, bir qator mamlakatlar fuqarolari uchun Oʻzbekistonga vizasiz kirish imkoniyati yanada kengaytirildi.
'O‘zbekistonga visasiz kirish huquqiga ega davlatlar ro‘yxati 7 taga ko‘paydi'ning rasmi
Vazirlar Mahkamasi tomonidan qabul qilingan yangi qarorga ko‘ra, endi Bahrayn, Omon, Iordaniya, Qatar, Xitoy, Quvayt va Saudiya Arabistoni fuqarolari O‘zbekistonga 30 kun muddatga vizasiz tashrif buyurishi mumkin, deb xabar berdi rasmiy manbalar.
Bu qaror mamlakatning xalqaro ochiqlik siyosati va turizmni rivojlantirish strategiyasi doirasida qabul qilingan bo‘lib, u O‘zbekistonga keluvchi sayyohlar sonini ko‘paytirish hamda biznes aloqalarni faollashtirishni ko‘zlaydi.
Shu bilan birga, hujjatda 12 ta davlat – Avstriya, Belgiya, Buyuk Britaniya, Germaniya, Ispaniya, Italiya, Latviya, Malayziya, Fransiya, Chexiya, Shveysariya va Yaponiya fuqarolari uchun biznes-vizani rasmiylashtirish muddati 2 kun etib belgilandi. BAA, Eron va Pokiston fuqarolari esa 3 kun ichida biznes-viza olish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Hozirgi vaqtda fuqarolari O‘zbekistonga vizasiz kirishi mumkin bo‘lgan davlatlar soni 86 taga yetdi. Bu mamlakat uchun rekord ko‘rsatkich hisoblanadi va uning xalqaro imijiga ijobiy ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda.
Yang ro‘yxatdagi davlatlar orasida eng so‘nggi qo‘shilgani Xitoy bo‘ldi. Avvalroq Xitoy fuqarolari O‘zbekistonga faqat 7 kunga vizasiz tashrif buyurish huquqiga ega edi. Yangi qarorga muvofiq, endi bu muddat 30 kungacha uzaytirildi.
Mutasaddidlar ta’kidlashicha, vizasiz rejim nafaqat turistik oqimni oshirish, balki iqtisodiy hamkorlik va savdo-sotiq sohasida ham yangi imkoniyatlar yaratadi. Xususan, Qatar, Quvayt va Saudiya Arabistoni kabi davlatlar bilan investitsion loyihalarni amalga oshirishda bu qaror muhim qadam bo‘lishi mumkin.
Shu bilan birga, O‘zbekiston Turizm qo‘mitasi ma’lumot berishicha, keyingi yillarda mamlakatga kelayotgan mehmonlar soni keskin ortib, 2025-yil yakunigacha bu ko‘rsatkich 8 million nafardan oshib ketishi kutilmoqda.
Ekspertlar fikricha, vizasiz rejimlarning kengayishi O‘zbekistonni Markaziy Osiyodagi "ochiq darvoza" siyosatiga asoslangan yetakchi davlatlardan biriga aylantiradi. Bu nafaqat sayyohlik sohasi, balki xalqaro biznes, transport va madaniy hamkorlikni ham faollashtiradi.
Yangi qarorning amalga kirishi orqali mamlakat tashqi iqtisodiy munosabatlarida yangi bosqich boshlanishi kutilmoqda – ya’ni O‘zbekiston yanada ko‘proq davlatlar bilan vizasiz aloqalar o‘rnatib, global integratsiya jarayonida o‘z o‘rnini mustahkamlamoqda.

The list of countries with visa-free entry to Uzbekistan increases by 7
The government of Uzbekistan has expanded visa-free entry to the country for citizens of several more states.
Image of 'The list of countries with visa-free entry to Uzbekistan increases by 7'
According to a new resolution adopted by the Cabinet of Ministers, citizens of Bahrain, Oman, Jordan, Qatar, China, Kuwait, and Saudi Arabia can now visit Uzbekistan visa-free for a period of 30 days, official sources reported.
This resolution was adopted within the framework of the country's policy of international openness and tourism development strategy, aiming to increase the number of tourists coming to Uzbekistan and to activate business relations.
At the same time, the document stipulates that the processing time for business visas for citizens of 12 countries — Austria, Belgium, Great Britain, Germany, Spain, Italy, Latvia, Malaysia, France, the Czech Republic, Switzerland, and Japan — has been set at 2 days. Citizens of the UAE, Iran, and Pakistan will be able to obtain business visas within 3 days.
The number of countries whose citizens can now enter Uzbekistan without a visa has reached 86. This is considered a record indicator for the country and is expected to positively impact its international image.
China is the latest addition to the new list. Previously, Chinese citizens only had the right to visit Uzbekistan visa-free for 7 days. According to the new resolution, this period has now been extended to 30 days.
Specialists emphasize that the visa-free regime not only increases tourist flow but also creates new opportunities in economic cooperation and trade. In particular, this resolution could be an important step in implementing investment projects with countries such as Qatar, Kuwait, and Saudi Arabia.
Furthermore, according to the Uzbekistan Tourism Committee, the number of visitors to the country has been sharply increasing in recent years, and by the end of 2025, this figure is expected to exceed 8 million people.
Experts believe that the expansion of visa-free regimes will turn Uzbekistan into one of the leading countries in Central Asia based on an "open door" policy. This will activate not only the tourism sector but also international business, transport, and cultural cooperation.
With the implementation of the new resolution, a new stage in the country's foreign economic relations is expected to begin — meaning Uzbekistan will establish visa-free relations with even more countries, strengthening its position in the process of global integration.
Image of 'A number of cognitive and interest conflicts were exposed in the CIS.'
Society 25.10.2025 21:17
A number of cognitive and interest conflicts were exposed in the CIS.
According to the Anti-Corruption Agency, as of July of the current year, 1,280 employees working in the financial and economic sector within the ministerial system have been identified as having conflicts of interest and cases of nepotism.
Image of 'In Tashkent, payments to citizens will be recalculated based on "metered water" situations.'