Bugun o‘zbekistonliklarni qanday ob-havo kutmoqda?
Unga ko‘ra, Toshkent shahrida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 3–8 metr/soniya tezlikda esadi. Harorat kechasi 3–5 daraja iliq, kunduzi 15–17 daraja iliq bo‘ladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Xorazm viloyatida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7–12 metr/soniya tezlikda esadi. Harorat kechasi 3 daraja sovuq – 2 daraja, kunduzi 10–15 daraja iliq bo‘ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7–12 metr/soniya tezlikda esadi. Harorat kechasi 0–5 daraja iliq, ayrim joylarda 3 darajagacha sovuq, kunduzi 13–18 daraja iliq bo‘ladi.
Toshkent, Samarqand, Sirdaryo, Jizzax viloyatlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7–12 metr/soniya tezlikda esadi. Harorat kechasi 0–5 daraja iliq, ayrim joylarda 2 darajagacha sovuq, kunduzi 13–18 daraja iliq bo‘ladi.
Qashqadaryo, Surxondaryo viloyatlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7–12 metr/soniya tezlikda esadi. Harorat kechasi 0–5 daraja, kunduzi 14–19 daraja iliq bo‘ladi.
Andijon, Namangan, Farg‘ona viloyatlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Ayrim joylarda tuman tushishi mumkin. Shamol sharqdan 5–10 metr/soniya tezlikda esadi. Harorat kechasi 0–5 daraja iliq, kunduzi 11–16 daraja iliq bo‘ladi.
Respublikaning tog‘li hududlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7–12 metr/soniya tezlikda esadi. Harorat kechasi 2–7 daraja, kunduzi 12–17 daraja iliq bo‘ladi.

“Uzhydromet” announced the weather forecast for October 27.
According to forecasts, the weather in Tashkent city will be variable, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at a speed of 3–8 meters/second. The temperature at night will be 3–5 degrees warm, during the day 15–17 degrees warm.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be variable, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at a speed of 7–12 meters/second. The temperature at night will be 3 degrees cold to 2 degrees, during the day 10–15 degrees warm.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be variable, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at a speed of 7–12 meters/second. The temperature at night will be 0–5 degrees warm, in some places down to 3 degrees cold, during the day 13–18 degrees warm.
In Tashkent, Samarkand, Sirdaryo, and Jizzakh regions, the weather will be variable, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at a speed of 7–12 meters/second. The temperature at night will be 0–5 degrees warm, in some places down to 2 degrees cold, during the day 13–18 degrees warm.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be variable, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at a speed of 7–12 meters/second. The temperature at night will be 0–5 degrees, during the day 14–19 degrees warm.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be variable, no precipitation is expected. Fog is possible in some places. The wind will blow from the east at a speed of 5–10 meters/second. The temperature at night will be 0–5 degrees warm, during the day 11–16 degrees warm.
In the mountainous areas of the republic, the weather will be variable, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at a speed of 7–12 meters/second. The temperature at night will be 2–7 degrees, during the day 12–17 degrees warm.