Ushbu hodisa Tojikistonning Rossiyadagi elchixonasi tomonidan qat'iy nazoratga olingan.
Tojikiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Rossiya Federatsiyasining Tojikistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Semyon Grigoryevga Tojikiston fuqarosining fojiali o‘limi munosabati bilan norozilik notasini yubordi. Bu haqda Zamon.uz ma’lum qildi.
Tojikiston TIV rasmiy bayonotiga ko‘ra, 2025 yil 16 dekabr kuni Moskva viloyati Odintsovo shahar okrugiga qarashli Gorki-2 qishlog‘ida joylashgan Uspenskaya umumta’lim maktabining 4-sinf o‘quvchisi, voyaga yetmagan Tojikiston fuqarosi Qobiljon Aliyevga nisbatan etnik nafrat asosida hujum sodir etilgan. Ushbu hujum oqibatida bola voqea joyida halok bo‘lgan.
Mazkur holat Tojikiston tomonidan tomonidan keskin qoralandi. Voqeadan so‘ng Rossiya elchisi Tojikiston Tashqi ishlar vazirligiga chaqirilib, unga rasmiy nota topshirildi. Unda Rossiya Federatsiyasidan mazkur jinoyatni zudlik bilan, xolis va har tomonlama tergov qilish, shuningdek, aybdorlarni amaldagi qonunchilikka muvofiq javobgarlikka tortish talab etilgan.
Shuningdek, Tojikiston Respublikasining Rossiya Federatsiyasidagi elchixonasi ushbu jinoyat bo‘yicha tergov jarayonini o‘z nazoratiga olgani va Rossiya TIVga rasmiy murojaat yo‘llagani ma’lum qilindi.
Tojikiston TIV marhumning oila a’zolari va yaqinlariga chuqur hamdardlik bildirib, xorijdagi Tojikiston fuqarolarining huquqlari va xavfsizligini ta’minlash masalasi ustuvor ekanini ta’kidladi. Vazirlik Rossiya Federatsiyasining vakolatli organlari tomonidan ushbu voqea to‘liq va adolatli o‘rganilishiga umid bildirdi.

Tajikistan sent a note of protest to the Russian ambassador over the killing of a 10-year-old child by the Russian National Guard.
This incident has been placed under strict control by the Embassy of Tajikistan in Russia.
Image of 'Tajikistan sent a note of protest to the Russian ambassador over the killing of a 10-year-old child by the Russian National Guard.'
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Tajikistan sent a note of protest to Semyon Grigoriev, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Russian Federation in Tajikistan, in connection with the tragic death of a Tajik citizen. This was reported by Zamon.uz.
According to the official statement of the Tajik MFA, on December 16, 2025, in the village of Gorki-2, part of the Odintsovo city district in Moscow Oblast, an attack was carried out on an underage Tajik citizen, Kobiljon Aliev, a 4th-grade student at the Uspenskaya General Education School, based on ethnic hatred. As a result of this attack, the child died at the scene.
This incident was sharply condemned by Tajikistan. Following the incident, the Russian ambassador was summoned to the Tajik Ministry of Foreign Affairs, where an official note was presented. It demanded that the Russian Federation promptly, impartially, and comprehensively investigate this crime and bring the perpetrators to justice in accordance with current legislation.
It was also reported that the Embassy of the Republic of Tajikistan in the Russian Federation has taken control of the investigation into this crime and has sent an official appeal to the Russian MFA.
The Tajik MFA expressed deep condolences to the family members and relatives of the deceased and emphasized that ensuring the rights and safety of Tajik citizens abroad is a priority. The ministry expressed hope that the competent authorities of the Russian Federation will fully and fairly investigate this incident.