“O‘zgidromet” 7 yanvar, chorshanba kuni kutilayotgan ob-havo haqida ma’lumot berdi.
Toshkent shahrida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Kechasi va ertalab tuman tushishi mumkin. Shamol sharqdan 3—8 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 0—2° sovuq, kunduzi 7—9 daraja iliq bo‘ladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Xorazm viloyatida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Ba’zi joylarga tuman tushishi mumkin. Shamol sharqdan 7—12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 3—8 daraja sovuq, kunduzi 0-5 daraja iliq bo‘ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Ba’zi joylarga tuman tushishi mumkin. Shamol sharqdan 7—12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 0—5 daraja sovuq, kunduzi 5—10 daraja iliq bo‘ladi.
Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Ba’zi joylarga tuman tushadi. Shamol sharqdan 7—12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 0—5 daraja sovuq, kunduzi 5—10 daraja iliq bo‘ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Ba’zi joylarga tuman tushadi. Shamol sharqdan 7—12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 2 daraja sovuq-3 daraja iliq, kunduzi 8—13 daraja iliq bo‘ladi.
Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Ba’zi joylarga tuman tushadi. Shamol sharqdan 5—10 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 0—5 daraja sovuq, kunduzi 2—7 daraja iliq bo‘ladi.
Respublikaning tog‘oldi va tog‘li hududlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Ba’zi joylarga tuman tushishi mumkin. Shamol sharqdan 7—12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 5—10 daraja sovuq, kunduzi 0—5 daraja iliq bo‘ladi.
Yanvar oyi uchun prognozlarga ko‘ra, birinchi o‘n kunlikda yog‘ingarchilik kuzatilishi ehtimoli kam. Ikkinchi o‘n kunlikda harorat pasayib boradi. Uchinchi o‘n kunlikda respublika shimolida kechasi 15-20 darajagacha sovuq bo‘lishi mumkin.

"Uzgidromet" provided information about the weather expected on Wednesday, January 7.
The weather in Tashkent city will be variable, precipitation is not expected. Fog is possible at night and in the morning. The wind will blow from the east at a speed of 3–8 meters/second. The temperature at night will be 0—2° cold, during the day 7—9 degrees warm.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be variable, precipitation is not expected. Fog is possible in some places. The wind will blow from the east at a speed of 7–12 meters/second. The temperature at night will be 3—8 degrees cold, during the day 0-5 degrees warm.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be variable, precipitation is not expected. Fog is possible in some places. The wind will blow from the east at a speed of 7–12 meters/second. The temperature at night will be 0—5 degrees cold, during the day 5—10 degrees warm.
In Tashkent, Syrdarya, Jizzakh and Samarkand regions, the weather will be variable, precipitation is not expected. Fog will fall in some places. The wind will blow from the east at a speed of 7–12 meters/second. The temperature at night will be 0—5 degrees cold, during the day 5—10 degrees warm.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be variable, precipitation is not expected. Fog will fall in some places. The wind will blow from the east at a speed of 7–12 meters/second. The temperature at night will be 2 degrees cold to 3 degrees warm, during the day 8—13 degrees warm.
In Andijan, Namangan and Fergana regions, the weather will be variable, precipitation is not expected. Fog will fall in some places. The wind will blow from the east at a speed of 5–10 meters/second. The temperature at night will be 0—5 degrees cold, during the day 2—7 degrees warm.
In the foothill and mountainous areas of the republic, the weather will be variable, precipitation is not expected. Fog is possible in some places. The wind will blow from the east at a speed of 7–12 meters/second. The temperature at night will be 5—10 degrees cold, during the day 0—5 degrees warm.
According to forecasts for January, the likelihood of precipitation in the first ten days is low. In the second ten days, the temperature will gradually decrease. In the third ten days, in the north of the republic, nights could be as cold as 15-20 degrees.