Qirg‘izistonda prezidentlik saylovi qachon bo‘lishi ma’lum qilindi
Qirg‘iziston Konstitutsiyaviy sudi qaroriga ko‘ra, mamlakatda navbatdagi prezidentlik saylovi 2027 yil 24 yanvar kuni o‘tkaziladi. Saylov sanasi rasman 2026 yil sentyabrigacha belgilanishi kutilmoqda.
Sud bayonotida aytilishicha, saylov yanvar oyining to‘rtinchi yakshanbasiga to‘g‘ri keladi. Jogorku Kenesh esa qonunga muvofiq, ushbu saylovni kamida 4 oy oldin belgilashi lozim.
Ma’lum qilinishicha, 2021 yilda saylangan prezidentning vakolat muddati 2010 yilgi Konstitutsiya asosida 6 yil hisoblanadi va u to‘liq amal qiladi. Yangi Konstitutsiyadagi 5 yillik muddat amaldagi prezidentga nisbatan qo‘llanilmaydi.
Shuningdek, Konstitutsiyaga ko‘ra, mazkur muddat “birinchi prezidentlik davri” sifatida hisoblanadi va qayta hisoblanmaydi.

The date of the presidential election in Kyrgyzstan has been announced.
According to the ruling of the Constitutional Court of Kyrgyzstan, the next presidential election in the country will be held on January 24, 2027. The official election date is expected to be set by September 2026.
As stated in the court's announcement, the election falls on the fourth Sunday of January. The Jogorku Kenesh, however, must set this election date at least 4 months in advance, in accordance with the law.
It is reported that the term of the president elected in 2021 is calculated as 6 years based on the 2010 Constitution and it will be served in full. The 5-year term in the new Constitution does not apply to the incumbent president.
Also, according to the Constitution, this term is considered as the "first presidential term" and is not recalculated.